Medikal turizm ve İngiltere (2) - Haber 1Haber 1

Medikal turizm ve İngiltere (2)

01 Mart 2015 - 11:10

ABONE OL

Geçen ay ki yazımda, İngiltere’nin medikal turizmdeki yerini ve dünya üzerinde İngiliz vatandaşlarının tedavi olmak için tercih ettiği ülkeleri paylaştım. Şimdi biraz daha detaya inip inceleyelim. Peki, İngilizler hangi ülkeleri niçin tercih ediyor?

Öncelikle aşağıdaki tabloyu inceleyelim. (Tablo 1.) Bu tabloda İngiliz vatandaşlarının tedavi olmak için tercih ettiği bölgeler bulunmakta. Hindistan ile varolan her alandaki birlikteliklerinin yanında asıl ağırlıklı Avrupa ülkelerini tercih ediyorlar. Aslında bu da Türk sağlık sektörü yatırımcılarına potansiyel ile ilgili güzel bir yol gösteriyor. İngiltere’nin sağlık sektörüne yatırım yapma fırsatının yanında başka ülkelerde yapılacak yatırım ile İngiliz vatandaşlarını da hedefleyebilirler. Bu tablo, Türkiye’de sağlık turizmi ile ilgilenen bir çok şirketin sahip olduğu yanlış bilgiye de net cevap niteliğinde. Hiçbir vatandaş, öncelikli ucuz olduğu için sağlığını bir ülkeye teslim etmez. İngiliz vatandaşlarının teknolojik ve altyapı yatırmının yüksek olduğu ülkeleri tercih etmesi gibi. Aslında bir yandan üniversitelerimizin sağlık turizmi içerikli sertifika ve eğitim programları üzerinde çalışmaya başlamış olmaları, Türkiye’nin sağlık sektörünün gelecekte vizyoner yöneticileri olması açısından sevindirici.

Aşağıdaki grafiklerde ise tedavi olmak için İngiltere’yi tercih eden ilk 9 ülke vatandaşları bulunuyor. Kıbrıs ve Yunanistan’nın bizim komşumuz olmasına rağmen İngiltere’yi tercih ediyor olması kendimizi komşularımıza anlatmakta ne kadar yetersiz kaldığımızı gösteriyor.

aa_201.png

Bu hastaların çoğunlukla özel hastaneleri tercih ediyor olması Türkiye’de bulunan özel hastanelerin uluslararası pazarlama alanında henüz söz sahibi olamadıklarını gösteriyor. Bu durumda sağlık kurumlarının, sivil toplum kuruluşlarının ilgili bakanlıkların teşvik ve politikalarını inceleyip harekete geçerek daha fazla vakit kaybetmemeliler. Rakiplerimiz dünya ile birlikte hızlı hareket ediyor.” İngitere bir yandan kendi vatandaşlarının sağlık ihtiyaçlarını kolay ulaşılabilinir ve fazla beklemeden tedavi edilebilir yöntemleri üzerinde sürekli iyileştirme yapıyor ama var olan ihtiyacı karşılamak konusunda henüz başarıyı yakalamış görünmüyor. Halen İngiliz vatandaşlarının en çok şikayet ettikleri konu zamanında tedavilerini olamamaları. Bunların yanında birçok yabancı vatandaşın sağlık tedavileri için ülkelerini tercih ediyor olması ülke ekonomisine ciddi katkı sağlıyor. Bundan da önemlisi her zaman söylediğim gibi ülkenin prestij ve imajına en büyük katkıyı sağlıyor. Gerçekte kendi vatandaşlarına bile yetemiyor olsalar bile…

Sağlıcakla kalın

Selin’den…

Selin S. Yıldırım

Medikal Turizm Derneği USA Avrupa Başkanı

yildirim@turcomoney.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.