Turcomoney 5. yaşına girdi - Haber 1Haber 1

Turcomoney 5. yaşına girdi

01 Mart 2015 - 13:35

ABONE OL

“4 yıl önce 2011 yılının Şubat ayında büyük bir heyecanla yolu koyulduk. Daha ilk sayımızda kendimize çok büyük bir hedef belirledik. “Türkiye, 2023 yılında “dünyanın en büyük 10 ekonomisi” arasına girmeyi ve 500 milyar dolarlık ihracat hedefini ortaya koymuşsa, biz de dünyanın en büyük 10 ekonomi dergisinden biri olabiliriz” dedik ve start verdik. Buna yürekten inandık, çok çalıştık, çok mücadele ettik. Ve büyük mücadele sonunda Turcomoney, çok şükür doğudan batıya, kuzeyden güneye birçok ülkede, cumhurbaşkanlarının, başbakanların, ekonomi bakanlarının, işadamlarının masasına kadar giden bir dergi oldu. Ancak daha gidecek çok yolumuz, katededeceğimiz çok mesafe var. Çok kısa bir zaman içinde içinde inşallah büyük konferanslar ve ödül törenleriyle bunu kutlayacağız. Bu yolda değerli görüşleri ve analizleriyle bize destek veren yazarlarımıza ve bize sahip çıkan okurlarımıza teşekkür ediyorum.

Bugüne kadar doğudan batıya, kuzeyden güneye 50’nin üzerinde ülkeyi gezip gördüm. Rahatlıkla söyleyebilirim ki, Türkiye dünyanın en güzel ülkelerinden biri. Türkiye, cennet bir vatan. Aynı anda dört mevsimi yaşayan bir ülke. Doğu ile batı arasında köprü bir ülke. İslam dünyası ile Hristiyan dünyası arasında denge unsuru olan bir ülke. Eksiklerine, yanlışlarına rağmen demokrasiyi ve laikliği Müslümanlıkla en iyi bağdaştıran bir ülke. Genç nüfusu ile çok dinamik bir ülke. Stratejik açıdan kilit bir ülke. Ve nihayet Türkiye, tüm krizlere, etrafını saran ateş çemberine rağmen büyümesini sürdüren, yatırımcılar nezdinde cazibesini koruyan bir ülke.

Ama nedense bu cenneti bizzat bu ülkenin sahipleri, yani bizler cehenneme çevirmek için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. Yazıktır, günahtır. Tansiyonu düşürmemiz, siyasi/ekonomik istikrarı tesis etmemiz ve muhakkak surette toplumsal barışı sağlamamız gerekiyor. Bunun için iktidara, muhalefet partilerine, iş dünyasına, medyaya, sivil toplum kuruluşlarına, yani hepizime sorumluluk düşüyor. Huzur ülkesi Türkiye, dünyanın en büyük ekonomileri, en güçlü ülkeleri arasına girer. Türkiye, “Zirvedeki 10″da yerini alır.

Ali Ağaoğlu’dan ses getirecek açıklamalar…

Türkiye’nin önde gelen işadamlarından Ali Ağaoğlu da Turcomoney’e çok çarpıcı açıklamalar yaptı. Türkiye’de en çok konut-ofis üreten, yabancılara en çok ev satarak döviz kazandıran Ağaoğlu, deprem şehri İstanbul için de gerçekçi ve bir o kadar da faydalı öneriler getiriyor. Turcomoney Mart sayısı için kapak konusu olarak ele aldığımız Ağaoğlu’nun çok ses getirecek açıklamalarını, çok önemli uyarılarını mutlaka okuyun diyoruz.

Türk bankacılık sektörü nereye gidiyor?

Yukarıdaki gözlemlerimizi teyit eden bir çalışmaya da Turcomoney’de yer verdik. Dünyanın önde gelen rating kuruluşlarından JCR Eurasia, Turcomoney için Türk bankacılık sektörünü masaya yatırdı, çok çarpıcı bir rapor hazırladı. Tüm aksiliklere rağmen büyümesini sürdüren sektörün tüm yönleriyle ele alındığı ve ilgililer için rehber niteliği taşıyan bankacılık raporunu mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Faizlerde düşüş sürecek mi, döviz ve borsadaki dalgalanma dinecek mi?

Hükümet ile Merkez Bankası arasında yaşanan faiz tartışmaları, piyasalarda dalgalanmalara neden oluyor. Bir kez daha görüldü ki, bu tür tartışmalardan kaçınmak gerekiyor. Turcomoney Dergisi’nin birbirinden değerli yazarları, Türk ekonomisinin gidişatını sizin için analiz etti. İşte bu düşüncelerle hepinize sağlık ve mutluluk dolu bir ay diliyoruz.

Dr. Kazım KILINÇ

kakilinc@turcomoney.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.