AMB enflasyon, FED istihdam odaklı düşünüyor - Haber 1Haber 1

AMB enflasyon, FED istihdam odaklı düşünüyor

28 Şubat 2011 - 13:22

ABONE OL

G2O’yi unutmayın. Orada söylenen ve mutabık olunan gerçek, bundan sonra dünyadaki ekonomik dengesizlikleri ortadan kaldırırken kabul edilen göstergelerin bütçe ve dış ticaret dengesi olduğu kabul görmüştü. Bu ikili gösterge Dolar’ın yumuşak karnını oluşturduğu için G20’nin o açıklaması Dolar olumsuzdu. Geçen haftayı tanımlayan olaysa petrol fiyatlarının kalıcı şekilde yükselebilecek olmasıydı. Bu durum incelendiğinde emtia fiyatlarındaki yükseliş Avrupa’da enflasyona neden olurken, ABD’de belli sektörler dışındaki sektörlere yaramadığından, ABD’nin esas sorunu olan işsizliğe topyekun bir yararı olmuyor.

Bugün AMB’nin tutumu olası enflasyon tehlikesi karşısında her an faizleri yükseltebileceğiymiş gibi görünse de aslında Avrupa da kolayca faiz artıramaz. Çünkü Avrupa da farklı büyüme özelliklerine sahip ekonomilerin bir arada olmasından kaynaklanıyor. Bu durum, artan petrol fiyatlarına rağmen faizlerin artışına neden olmayacağı düşünülürse Euro’nun yükselişini engelleyebilir. Ancak eğer AMB, Trichet’in geçen hafta belirttiği gibi enflasyonun varlığı sadece çekirdek enflasyona bağlı olmadığını söylediği gibi bir tutuma bürünürse o zaman AMB’nin faiz artırma konusunda istekliliği bir daha su yüzüne çıkar ve bu da Euro’nun düşmesine değil yükselmesine neden olur.

Bütün bu gelişmelerin anlamı yakında Euro / Dolar paritesinde volatilitenin artabilecek olmasıdır. Artacak olan volatilite kısa vadede yönsel bir harekete dönüşeceği için par,tenin yükseliş yönünde tepki vereceğini tahmin ediyorum. Düşüşlerde Euro alınabilir.

Günlük Strateji: 1,3710’un altı kırılmadığı sürece, 1,3860 hedefiyle 1,3730’dan alım yapmak üzere beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yukarı

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Aşağı

Piyasadaki Tüm Gelişmeler Sterlin Olumlu

Petrol fiyatlarındaki yükseliş Dolar üzerinde baskı yaparken, Sterlin’in yükselmesini sağlayan hisse senedi piyasalarındaki yükseliş hareketi petrolün yükselişiyle olumsuz etkilenmeyebilir. Bu durumda aslında petrol fiyatlarındaki yükseliş Dolar olumsuz olduğu kadar Sterlin olumlu olarak da algılanabilir. Faizler açısından düşüldüğünde de petrolde yükselişin faizleri artırmaya en yakın olan İngiltere Merkez Bankası’nın bakışını faiz artırmaya yönelik etkileyeceği için, Sterlin’in düşüşleri alım fırsatıdır.

Günlük Strateji: 1,5950’nin altı kırılmadığı sürece 1,6230 hedefiyle 1,5980’den almak üzere beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yukarı

Haftalık Beklenti: Yukarı

Uzun Vade: Aşağı

Dolar / Yen’de Alıma Yakınız

İki haftaya yakın bir süredir düşüş eğiliminde olan Dolar / Yen paritesi Dolar faizlerinin gerilemesi ve artan petrol fiyatlarının Dolar üzerinde baskı yapmasıyla gerilemeye devam ediyor. Ancak petrol fiyatlarındaki yükselişin hisse senedi piyasaları üzerindeki olumsuz etkinin yakın bir zamanda ortadan kalkabileceğine bağlı olarak Dolar / Yen paritesinin düşüşleri durur ve parite ya yatay bir düzene girere ya da yükselir. Kısacası alım yapmanın zamanı gelmiş gibi gözüküyor.

Günlük Strateji: 81,20’nin altı kırılmadığı sürece 82,80 hedefiyle 81,50’den alım yapmak üzere beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yukarı

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Yukarı

Altında Paralel Piyasaları Takip Edin

Yeni haftaya başlarken yükselen petrol fiyatları altının yükselmesine neden oluyor. Ancak altının yükselmesini asıl tetikleyen olay petrolün yükselişinden çok gerileyen faizler oldu. Faiz piyasalarındaki gerilemeler beklenen bir durum olduğundan şu ana kadar bunun altındaki yükseliş hareketini bir seviyeye kadar desteklemesi normal ancak bu hafta içinde faizlerde bir yükseliş olmazsa altın daha da yükselmek isteyebilir. Özellikle bütün bunlar olurken VIX endeksini de izlemek gerekiyor. VIX endeksindeki yükselişler eğer hisse senedi piyasalarındaki satışın artmasına neden olursa bu olduğunda aynı zamanda faizler de gerileyecektir. Bu da altının daha da yükselmesi anlamına gelir. Bu nedenle gözünüz faizlerde, VIX endeksinde ve Dow Jones endeksinde olsun.

Günlük Strateji: 1395’in altı kırılmadığı sürece 1407 hedefiyle 1397’den alış yapmak üzere beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Aşağı

Petrol Düşer Ama Yükselmesi Uzun Sürmez

Herkes petrol fiyatlarını kısa vadede bir miktar geri çekilmesinden bahsediyor ama petrol piyasası gözünü yukarı diktiği zaman yaptığı her yükselişi bahane olarak görür ve geri dönüşleri kolay istemez. Bu nedenle öncelikle petrol fiyatlarının yükseliş trendi karakterini terk etmeyeceğini düşünüyorum. Bu noktada ger dönüşler mutlaka olacaktır ve volatilitenin etkisiyle düşüler belirginlik de kazanabilir. Ancak Dolar’ın gerileyebileceği ve sürpriz şekilde hisse senetlerinin toparlayacağı bir hafta içinde petroldeki düşüşler sınırlı süreç alır. Düşüş belirginliği açısından düşüşler oldukça belirgin olabilir ama geçen zaman kısa olur. Yani petrol kendinsin hemen bırakmayacak.

Günlük Strateji: 94,40’in altı kırılmadığı sürece 95,80 hedefiyle 94,70’ten alış yapmak üzere beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Yatay

Saygılarımla

Okan Aybar

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.