Bölgenin cazibe merkezi İstanbul - Haber 1Haber 1

Bölgenin cazibe merkezi İstanbul

02 Ocak 2016 - 15:18

ABONE OL

Bir Dünya şehri olarak İstanbul’ un önemi gün geçtikçe artıyor. Eskilerin deyimiyle ‘taşı toprağı altın’ olan İstanbul sadece bölgesinin değil, dünyanın en önemli şehirlerinden biri. İstanbul, tüm markalar için stratejik öneme sahip son derece değerli bir emlak olarak görülebilir. Özellikle son yıllarda hava ulaşımı ve THY’nin genişleyen uçuş programlarıyla turizmin artmasıyla birlikte perakende ticaret, İstanbul için en önemeli sektörlerden biri haline geldi. Tüm Türkiye’deki alışveriş merkezlerinin 1/3 ü (110 adet) İstanbul’da bulunuyor. Bu sayı, gündemdeki yeni yatırımlarla artıyor.

İSTANBUL, 4. ŞEHİR

Yapılan bir araştırmaya göre İstanbul, perakende sektöründe en çok harcama yapılan 4.şehir konumunda . Londra 224 milyar dolar ile başı çekerken, Moskova 175 milyar dolar ile ikinci, Paris 149 milyar dolar ile 3.sırada yer alırken İstanbul yıllık 68 milyar dolar ile 4.sırada. İstanbul’un ardından Madrid 42 milyar dolar ile 5.sırada yer alıyor (Güngör Uras Milliyet 8.12.2015).

İstanbul, Türkiye nüfusunun yüzde 20’sini barındırırken perakende harcamalarda yaklaşık yüzde 35’lik pay alıyor. 16 milyonluk nüfusa yıllık 8-10 milyon turisti eklersek çok ciddi bir potansiyel ortaya çıkıyor. Özellikle 2-2.5 saatlik uçuş mesafesinde 600 milyonluk nüfus ,doğu ile batı arasındaki enerji koridorlarının üzerine yerleşmiş köprü görevi görmesi nedeniyle bölgenin parlayan yıldızı.

İSTANBUL, DÜNYA ŞEHİRLERİYLE YARIŞIYOR

AVM’ ler dışında İstanbul’da alışverişin yoğunlaştığı başlıca 3 cadde bulunuyor. Cushman Wakefield Araştırma grubunun çalışmasına göre Nişantaşı, İstiklal Caddesi ve Bağdat caddesi alışverişin yoğunlaştığı caddeler olarak öne çıkıyor. İstiklal Caddesi 2.4 km uzunluğunda 272 mağaza, Nişantaşı 2 km ve 396 mağaza ve Bağdat caddesi 5.5 km ile 375 mağaza içeriyor. Diğer taraftan Londra’da Oxford Caddesi 2.5 km ve 300 mağaza içeriyor. İstanbul’un sözkonusu 3 caddesi yabancı markaların yoğunlaştığı bölgeler, özellikle lüks giyim markalarının mutlaka olmak istedikleri bölgelerdir. Nişantaşı 70,Bağdat Caddesi 62 ve İstiklal Caddesi 36 global marka içeriyor. Gösterilen yoğun ilgi nedeniyle sözkonusu caddelerde kiralar dünya ortalamasının oldukça üstünde. Ayrıca ciddi tutarlarda başlangıç meblağları isteniyor. Perakende sektöründe olup da global marka kategorisine giren bir grup, İstanbul’u mutlaka kapsama alanına almak durumunda. Birçok büyük global markanın en iyi cirolarını İstanbul mağazalarından elde ettiğini görüyoruz. Tüm bu nedenlerle bir dünya şehri olan İstanbul’un çok iyi pazarlanması için alt yapı yatırımlarıyla desteklenerek , tüm platformlarda tanıtım çalışmalarıyla gelen turist sayısının arttırılmasına gayret edilmeli.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.