Bugün Euro’da piyango mantığıyla düşüşün - Haber 1Haber 1

Bugün Euro’da piyango mantığıyla düşüşün

07 Şubat 2011 - 11:16

ABONE OL

Bu hafta içinde açıklanacak olan şirket karlılıklarına bağlı olarak ABD’de hisse senedi piyasalarının yükseleceği umudu hakim vaziyette. Bu durum Dolar faizlerinin yükselmesiyle birlikte oluştuğu için Dolar’ın değer kazanmasını beklemek mümkün. Ancak Avrupa cephesine bakıldığında son zamanlarda ABD’den nasıl Dolar olumlu ekonomik veriler açıklanıyorsa aynı şekilde Avrupa’dan açıklanan ekonomik veriler de hiç fena değildi. Satın alma müdürleri endeksleri bazı ülkeler bazında belki Euro olumlu değildi ama geneli olumluydu. Bu ortamda geçen hafta oluşan satışa tepki olarak ve olumsuz sürpriz faktörleri de hesaba katarsak hafta içinde teknik bir düzeltmeyle Euro / Dolar paritesi 1,3760’a kadar yükselmek isteyebilir. Ancak bu seviyeden sonra yükselebilmesi için yeni faktörlerin devreye girmesi lazım ve biz şu anda bunların ne olabileceğini bilmiyorum. Hafta içinde oluşacak olaylara bağlı olarak hep birlikte göreceğiz. Diğer yandan şunu da belirtmekte fayda var ki, eğer parite 1,3760’a yükselmeden önce düşmeye kalkarsa düşüşün devamlı olabilmesi için 1,3480’in altını geçilmesi gerekir. Bu olmadan açığa satmaya kalkarsanız ve stoplanmak istemezseniz çok kötü bir tuzağa düşebilirsiniz. Bu nedenle stoplu şekilde ya 1,3760’tan satış deneyin ya da 1,3760 hiçbir zaman görülmeden düşüş devam ederse 1,3480’in altı geçilmeden satış yapmayı düşünmeyin. Ancak son olarak şunu da belirtiyim, bugünkü seansın oldukça dar bir alanda, ne 1,3530’un altını ne de 1,3710’un üzerini geçmeyecek şekilde dalgalanacağını düşünüyorum. Bu nedenle piyango mantığıyla ve ihtiyatlı yaklaşımla sürpriz faktörlerine göre strateji belirlemek gerekiyor.

Günlük Strateji: 1,3780’in üzeri kırılmadığı sürece 1,3670 hedefiyle 1,3740’tan ölçülü miktarda açığa satış yapmak üzere beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Aşağı

Sterlin de Önce Yukarı Yapabilir

Sterlin / Dolar paritesi iki sene önce yapmış olduğu büyük düşüşün ardından toparlanma sürecini devam ettiriyor. Biliyorsunuz Sterlin oldukça uzun bir zaman önce dünyadaki bankacılık krizi patlak verdiği zamanlar düşüşünü gerçekleştirmiş ve o zamandan sonra yavaş bir şeklide yeniden toparlanma eğilimine girdi. Bu sürecin devamında bugünkü duruma bakıldığında bu sürecin hedefi 1,73 gösteriyor. Tabi ki daha kısa vadede öncesinde önümüzde 1,63 ve 1,67 hedefleri var. Uzun vadede Sterlin’in ne olacağına dair beklentiler bu hafta içinde İngiltere Merkez Bankası’nın vereceği faiz kararı sonrasında daha belirgin hale gelebilir. Ancak Avrupa’da borç batağında olmayan ve faiz artırmaya en yakın ülkenin İngiltere olduğunu unutmayalım. Bu nedenle uzun vadede de kısa vadede de Sterlin’in hem Dolar’a karşı hem de Euro’ya karşı değer kazanma ihtimali çok yüksek. Geçen haftaki kısa vadeli gerilemenin arından düşüşün devam edebilmesi için Dolar’ın değer kazanması gerekir. Zira bu durum hafta içinde kendisini gösterir. Öncesinde Sterlin’in yeniden 1,63’lü seviyelere kadar yaklaşmaya çalışacağını yani bir miktar yükselmek isteyeceğini düşünüyorum. Daha sonra ABD’deki karlılıkların ve faiz oranlarının yükselip yükselemediğine dair gelişmeler pariteye yön verecek.

Günlük Strateji: 1,6330’un üzeri kırılmadığı sürece 1,6220 hedefiyle 1,6310’dan ölçülü miktarda alım yapmak için beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Aşağı

Dolar / Yen Yukarıyı İstiyor

Geçen Perşembe günkü hareket Dolar / Yen paritesinin aslında satışlara karşı ne kadar dirençli olduğunu gösterdi Piyasa belli ki 81’in altını kabullenmeyerek bu seviyelerde Dolar satıcısı bulduğunda beklemeksizin alım yapıyor. Bunu birkaç defa gördük. Daha önce de belirttiğim gibi Dolar / Yen paritesi yükseliş yönünde hareket etmeye meyilli. Yükselen Dolar faizleri ve yerinde sayan Yen faizleri, diğer yandan ABD’deki şirket karlılıklarını yüksek beklentisinin güvenli liman ihtiyacını ortadan kaldırması Yen’in bir çekici tarafının olmadığını gösteriyor. Bu nedenle düşüşler alım fırsatı olmaya devam eder. Düşüşlerde alım yapılır.

Günlük Strateji: 81,50’nin altı kırılmadığı sürece 82,50 hedefiyle 81,70’ten ölçülü miktarda alım yapmak üzere beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yukarı

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Yukarı

Altın da Sürprizlere Gebe

Bu hafta başında beklentilerin neredeyse tamamı altının düşeceğine dair bir görünüm oluşturuyor. Şirket karlılıklarının artacak olmasının beklentisi ve buna bağlı olarak da ABD’de ve dünyanın diğer G7 ülkelerinde faizlerin yükselmeye devam etmesi altının yükselişlerinin sınırlı olmasına neden olabilir. Altın fiyatlarının gene olarak aşağı yönlü hareket etmesini bekliyorum. Ancak bugünlerde piyasalarda çok ciddi sürprizlerin olacağını da bekliyorum. Bir şeyler bir yerlerde kopacak. Ya hisse senetlerinin yükselişinde gerilemeler olacak ya şirket karlılıkları beklendiği kadar olmayacak ve buna benzer durumlar piyasada bir çalkalanma yaratacak gibi bir düşüncem var. Bu düşüncenin arkasında yatan ana neden son zamanlarda dünyanın genelinde hangi varlık fiyatına bakarsanız bakın volatilitenin düşmüş olmasından kaynaklanıyor. Volatilitedeki düşüklük yakında bir zaman çalkalanmanın oluşma ihtimalini yükselttiği için altının genel yönü yukarı olsa da siz yine de 1372 Dolar’ın görülme ihtimalini aklınızdan çıkartmayın. Ya 1327’nin altında ya da 1372’nin üzerlerinde bir yerlerde satış yapılabilir. Alım senaryosu hem orta hem de uzun vadeli beklentime ters olduğu için şimdilik bu yönde bir strateji geliştiremiyorum.

Günlük Strateji: 1331’in altı kırılmadığı sürece 1345 hedefiyle 1333’ten alım yapmak üzere beklenilebilir.

Günlük Beklenti: Yukarı

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Aşağı

Destekler Kırılmazsa Petrol Kısa Vadede Yukarı

Geçen hafta itibarıyla yaptığı sert yükseliş sonrasında yüzde 50’lik düzeltmesini yapan petrol fiyatları artan hisse senedi borsalarıyla birlikte yükselip yükselmeme kararını verecek. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki yükselen borsaların petrol fiyatlarını yükselmesi normal bir şey. Ancak borsa yükselişlerinin faydası halka hemen yansımıyor. Ancak halka en çabuk yansıyan olumlu faktör geçen hafta ABD’de istihdamın yükselmiş olmasıydı. Bu durum petrolün hafta içinde bir miktar daha yükselişine neden olabilir. Çin’in ekonomisini yavaşlatma sürecinin bile devasa Çin ekonomisinde petrole olan talebin kolay azalmayacağını da gösterdiğinden, kritik destek seviyeleri kırılmadığı sürece düşüşler kısa vadede alım fırsatı verebilir.

Günlük Strateji: 88,10’un altı kırılmadığı sürece 89,90 hedefiyle 88,50’den alım yapmak üzere beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Yatay

Saygılarımla

Okan Aybar

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.