"Demokrasi ve insan" - Haber 1Haber 1

“Demokrasi ve insan”

04 Nisan 2012 - 12:40

ABONE OL

Bir yerlerde Cumhuriyet veya Demokrasi yazması, o ülkede bunların varlığını göstermemektedir. Desteğini halktan almayan hiçbir rejimin uzun süre yaşaması mümkün değildir
Kuzey Afrika’da başlayan ve bazı Arap ülkelerine de yayılma eğilimi gösteren halk hareketleri bana 1988 yılında yazdığım “Demokrasi ve Hukuk Devleti” başlıklı yazımı hatırlattı. (Bkz: www.alicoskun.com.tr.)

Teknoloji öncülüğünde iletişim araçlarındaki gelişmeler karşısında insanların ve toplulukların; hukukun üstünlüğüne, insan haklarına ve özgürlüklere duyduğu ihtiyaç ve talepleri daha da belirgin hale geldi. Rejimin ismi ne olursa olsun bu konularda ihmalin neler getirdiğini görüyoruz.

Devlet idaresinde yönetimde oluşan hastalıklara zamanında doğru teşhis konulup, doğru tedavi yöntemleri seçilmezse sonu hüsranla bitiyor.

Cumhuriyeti dava arkadaşları ile kurup bizlere emanet eden Mustafa Kemal gelişmelere paralel olarak Cumhuriyetin demokrasi ile taçlanmasını hedef göstermişse de uzun yıllar Bürokratik Cumhuriyet ülke yönetimine hâkim olmuş bu sebeple Türkiye’de de birçok askerî müdahale ve krizler çıkmıştır.

Bir yerlerde Cumhuriyet veya Demokrasi yazması o ülkede bunların varlığının olduğunu göstermemektedir. Demokrasinin beşiği diye adlandırılan İngiltere’de taçlı demokrasi “Kraliçelik” hakim sürerken, SSCB yıkılması ile dağılan birçok devlet “Demokratik Halk Cumhuriyeti “diye adlandırılmıştı. Birçok Arap ülkesinde Emirlik ve Krallık hüküm sürmekte. Kaldı ki bu ülkelerin çoğunda göstermelik seçimler de yapılmakta meclisler oluşturulmaktadır.

Halkın seçemediği milletvekili ne halkın milletvekili olabilir ne de milletin egemenlik haklarını koruyabilir. Bu nedenle seçimlerde halk kendi adayını seçemediği sürece yönetimler beklenen sonucu vermekten uzaktır.

Demokrasi ve Cumhuriyet bir yaşam biçimidir, temel göstergeleri ise olabildiğince adil gelir dağılımı yanı sıra rahmetli Özal’ın sık sık dile getirdiği; “Düşünce ve ifade, Hür teşebbüs, Din ve vicdan, özgürlükleri” ile birlikte gerçek anlamda hukukun üstünlüğü ve insan haklarının yaşandığı toplumlardır.

Teknoloji öncülüğünde iletişim araçlarının böylesine geliştiği ve dünyanın küresel bir tek pazar haline dönüştüğü Dünyamızda; halkın sesini duymayan, desteğini halktan almayan hiçbir rejimin uzun süre yaşaması mümkün değildir. Ne yazık ki olanlar hep halka olmakta ve yürekler sızlatmaktadır.

Cumhuriyetlerin, demokrasi insan hakları ve özgürlüklerle taçlandırıldığı günleri görmek dilek ve dualarımla.

Ali COŞKUN

58. ve 59. Hükümet Sanayi ve Ticaret Bakanı

coskun@turcomoney.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.