Dolar, ABD hisselerinin düşüşüyle geriler - Haber 1Haber 1

Dolar, ABD hisselerinin düşüşüyle geriler

10 Ocak 2011 - 11:19

ABONE OL

Euro / Dolar paritesi son dört seanstan beri ABD’de artan risk iştahı ve buna karşın Avrupa’dan açıklanan Euro olumsuz verilerle gerilemeye devam ediyor. 1,3080 seviyesindeki desteğin kırılmasıyla bu saba h itibarıyla 1,2880’e karda gerilemiş paritenin gerilemesindeki en etkili neden Dolar faizlerinin yükselme eğilimini korumasından kaynaklanıyor. Bütün bunlar olurken Dolar’ı etkileyen emtia fiyatlarında yaşanan yükselişler bir süredir gerileyen parite yakın zamanda yükselmeye başlayabilir. Ancak bunun olması için öncelikle hisse senedi piyasalarının Dolar faizlerine bağlı olarak düşmeye başlaması gerekir. Dolayısıyla gözünüz hisselerde olmalı.

Günlük Strateji: 1,2830’un altı kırılmadığı sürece, 1,2950 hedefiyle 1,2850’den ölçülü miktarda alım yapmak üzere beklenilebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yukarı

Uzun Vade: Aşağı

1,5350 Kilit Seviye

Geçen haftaki raporlarda da belirttiğim gibi Sterlin Dolar karşısında Euro’ya oranla daha dirençli olabileceğini gösterdi. Bu durum hisse senedi piyasaların yükselişiyle kendisini açıklıyor olmasa da İngiltere’nin gerilemeye devam eden sanayi ve hizmet sektörü, Sterlin’in yükselmesindeki en büyük engel. Sterlin’deki bu güçlü duruş, İngiltere’nin faiz artırmaya en yakın ülke olmasıyla devamlılık gösterebilir ancak bu senaryo, paritenin 1,5350’yi kırmasıyla gerçeğe dönüşür. Hisse senedi piyasaların hiç düzeltme yapmaksızın yükselmeye devam etmeyeceğini düşündüğümden Sterlin düşüşlerde alınabilir.

Günlük Strateji: 1,5340’ın altı kırılmadığı sürece, 1,5570 hedefiyle 1,5380’den ölçülü miktarda alım yapılabilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yukarı

Uzun Vade: Aşağı

Dolar / Yen Kolay Gerilemez

ABD’de faizler artarken Yen faizlerinin düşük kalmaya devam ediyor olması Japon ekonomisiyle ilgili olumlu beklentilerin gecikmesine neden oluyor. Son seansta bir ara 83,50’yi deneyen ancak başaramayıp gerileyen paritenin bugün içinde Dolar faizlerindeki oluşabilecek gerilemeler aşılmaya çalışılacaktır.Hisse senedi piyasalarının güdümünde hareket etmeyi en çok seven Dolar / Yen paritesi ya 83 civarında konsolide olur ya da 84,50 hedefiyle yükselme eğiliminde kalabilir.

Günlük Strateji: 83,50’nin üzeri kırılırsa 83,10’dan stoplanmak üzere 84,50 hedefiyle 83,50’den alım yapılabilir.

Günlük Beklenti:Yukarı

Haftalık Beklenti: Yukarı

Uzun Vade: Yukarı

Altın Çözülüyor mu?

Artan faizlerin altın üzerindeki kaçınılmaz etkisi kendisini geçen hafta iyice hissettirdi ve altın fiyatları 1400 civarından itibaren 1350 seviyesindeki desteğe kadar gerilemesini sürdürdü. Diğer yandan artan riski iştahı ve olumlu hareket eden ekonomik durum bir süre sonra altında yeniden görülecek düşüşlerin başlamasına neden olabilir. Geçen hafta 1350 Dolar’ın altı piyasa tarafından şiddetle karşı çıkmasıyla altın fiyatları petrolün yükselmiş olmasıyla yine 1375 Dolar seviyesine kadar yükseldi ancak bu yükselişin çok uzun vadeli nedenlere bağlı olacağını sanmıyorum. Artacağı beklenen Dolar faizleri altının genel yönünü aşağı yönlü çizmeye devam etmesine neden olmaya bu hafta da devam edecek gibi gözüküyor ancak şunu unutmamak gerekir ki bu senaryo paritenin 1391 Dolar üzerinde gecelik kapanışlarıyla yeniden düşünülmelidir.

Günlük Strateji: 1392’nin üzeri kırılmadığı sürece 1352 hedefiyle 1389’dan çok ölçülü miktarda açığa satış denenebilir.

Günlük Beklenti: Yukarı

Haftalık Beklenti: Yukarı

Uzun Vade: Aşağı

Not: Yönetilmeksizin sadece alım yaparak yönetilen altın fonlarından uzak durun.

Petrolün Düşüşleri Sınırlı Kalır

Geçen hafta artan hisse senedi piyasalarının etkisi ve artan istihdamla birlikte petrol fiyatları yeniden o eski günlerine geri döndü. Diğer yandan ABD’ye olan petrol sevkiyatının azalmış olması her gün kritik stok verileriyle çalışan petrolün gerilemesine neden oluyor. Eğer bu hafta içinde de ekonomik göstergeler faizlerin yükselmesine neden olabilecek bir durum olmasına rağmen piyasa o zaman petrol almaktan kaçınmaz.

Günlük Strateji: 90,10’un üzeri kırılmadığı sürece 88,70 hedefiyle 89,80’den çok ölçülü miktarda satmak için beklenilebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yukarı

Uzun Vade: Yatay

Saygılarımla

Okan Aybar

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.