Euro / dolar yükselişlerde satılabilir - Haber 1Haber 1

Euro / dolar yükselişlerde satılabilir

27 Ocak 2011 - 9:51

ABONE OL

Euro / Dolar paritesi 1,29’lu seviyelerden başlattığı düzeltme hareketini dün itibarıyla beklediğimiz 1,37’li seviyelere kadar devam etti. Normal şartlarda bu seviyelerden itibaren aşağı yönlü bir düzeltme süreci oluşması lazım olsa da FED’in 600 milyar Dolar’lık para arzına yeşil ışık yakması ve büyük şirketlerin karlılıklarının azalmış olması Dolar’ın düşmeye devam etmesine ya da Dolar’ın güçlenmesini ertelemesine neden oluyor. Bu durumda bir miktar daya yukarı hareket beklemek mümkün. Belki 1,38’li seviyelere de gidebilir ama sanıyorum olası gerileme 1,3780 civarından itibaren başlayabilir. Zira Dolar faizlerinin onca faiz olumsuz habere karşın vergi indirimlerinin etkisiyle faizlerin yüksek seyrediyor olması kısa vadede yükselişler devam etse de paritede gerilemelerin gecikmeyeceğinin habercisidir. Yükselişlerde Euro / Dolar satılabilir.

Günlük Strateji: 1,3820’nin üzeri kırılmadığı sürece 1,3580 hedefiyle 1,3780’den ölçülü miktarda açığa satış yapak için beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Aşağı

Uzun Vade: Aşağı

Sterlin Toparlar mı?

Önceki gün Sterlin’in neredeyse bütün para birimlerine lkarşı değer kaybetmesine neden olan ekonomik küçülme haberi sonrasında teknik bir düzeltme hareketi dün gecikmedi. Dolar’ın gerilemesinin devam etmesi ve hisse senetlerinin düşecek olsa da kısa vadede hala güçlü kalmaya devam etmesi Sterlin’in düşüşlerini şimdilik erteliyor. 1,6050’nin zerinde kapanış olmadıkça paritede 1,55’li seviyelere kadar gerilemeler görülebilir.

Günlük Strateji: 1,6050’nin üzeri kırılmadığı sürece 1,5880 hedefiyle 1,6030’da ölçülü miktarda satış yapmak için beklenilebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Aşağı

Uzun Vade: Aşağı

Dolar Faizleri Düşmezse Dolar / Yen Yükselir

Dolar / Yen paritesi son birkaç haftadan beri yaptığı günlük sıkıcı hareketlerinden farklı bir davranış göstermiş değil. Dünkü seansta da bu durum aynen geçerliliğini korurken, Dolar faizlerinin ne olacağıysa ilgili beklentiler paritenin hareketsiz kalmasındaki asıl nedendir. Japonya’da bütçe dengesi Yen olumlu bir görünüm sergilerken son günlerde açıklanan ekonomik veriler Japonya’nın yeniden duraklama sürecine girebileceğini gösteriyor. Bu durumda eğer Dolar faizleri en azından bugünkü seviyelerinde kalırsa parite yükselebilir. Bunun haricinde eğer Dolar faizlerinde gerilemeler belirginleştirse 80’nin altının görülmemesi için bir neden kalmaz.

Günlük Strateji: 80,70’in altı kırılmadığı sürece 82,50 hedefiyle 80,900’dan alım yapmak üzere beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Yukarı

Altın Kısa Vadede Başını Yine Yukarı Çevirdi

FED’in 600 milyar Dolar’lık canlandırma paketinin uygulanacağının söylenmesiyle düşme sürecini devam ettiren Dolar, aynı zamanda altının da yükselmesine neden oldu. Bu yükselişin 1355 – 1362 Dolar aralığına kadar devam edebileceğini gösteriyor. Bunun nedeni son günlerde zaten yükselmiş olan faizler genel seviyesinin yakın zamanda yeniden gerileyebilecek olmasından kaynaklanıyor. Eğer gerilerse ki ben öyle düşünüyorum. Altının 1355’e karda yükseleceğini tahmin ediyorum.

Günlük Strateji: 1363’ün üzeri kırılmadığı sürece 1352 hedefiyle 1361’den alım yapmak üzere beklenilebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Aşağı

Not: Yönetilmeksizin sadece alım yaparak yönetilen altın fonlarından uzak durun.

Petrol Sınırlı Yükselir

Dün DOE”nin yaptığı stok verisi açıklamaları, normal şartlarda petrolün düşmesine neden olası gerekirken, kısa vadede zaten çok sert ve fazla düşmüş petrol piyasasının yeniden petrol almaya başlamasıyla bir miktar toparlandı. Bu yükseliş bir önceki düşüşün boyu kadar olması önümüzdeki seanslarda da yükselişlerin devam edebileceğini gösterse de asıl devamlılık hisse senedi piyasalarının gerçekten yükselmeye devam edip etmeyeceğine bağlı olacak. Bence petrol piyasası hisselerin yakında başlatacağı düşüşü zaten fiyatladığından yükselişler görülebilir ancak sınırlı kalır. Dolayısıyla önümüzdeki haftaya kadar (önümüzdeki hafta dahil) petrol en yüksek 90,10 görür. Daha kısa vadedeyse hafif yükselişler görülür ama günün sonunda fazla bir değişim olmaz.

Günlük Strateji: 85,10’un altı kırılmadığı sürece 86,80 hedefiyle 85,30’dan agresif alım yapmak üzere beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Aşağı

Uzun Vade: Yatay

Saygılarımla

Okan Aybar

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.