Euro/Dolar’da düşüşler alım fırsatı olabilir - Haber 1Haber 1

Euro/Dolar’da düşüşler alım fırsatı olabilir

24 Aralık 2010 - 23:13

ABONE OL

Noel tatili yaklaştıkça azalan likidite ve işlem hacmi dünkü seans sürecinde dar alanda ancak sert olan dalgalanmalara neden oldu. Bir ara 1,3050’li seviyelere kadar gerileyen Euro / Dolar paritesi ABD’den açıklanan Dolar olumlu istihdam ve konut sektörü verileriyle hareketlendi. Bugün piyasalar tatil diyebiliriz. Hareketler dar alanda ve sıkışık olacağı için olası bir hareketin düzeltmesinin de zaman almayacağını düşünüyorum. Hisse senetlerindeki yükselişler ve mal fiyatlarındaki belirgin artışlar, Dolar’ın zayıflamasına işaret ettiğinden, olası düşüşler kısa vadede alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Günlük Strateji: 1,3030’un altı geçilmediği sürece, 1,3170 hedefiyle 1,3050’den ölçülü miktarda alım yapmak üzere beklenilebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Aşağı
Sterlin Zayıf Ama Dolar Güdümünde Yükselebilir

Sterlin / Dolar paritesi geçen üç günlük düşüş süreci sonrasında dünkü seansta Dolar’ın dünyanın genelinde değer kazanmasına rağmen yükseldi. Bu hafta içinde İngiltere’den açıklanmış ekonomik verilerin genelinin Sterlin olumsuz olması, Sterlin’in zayıf kalmasına neden olabiliyor ancak aslen Dolar’ın güdümünde hareket eden parite, yakın zamanda düzeltme yapabilecek olan Dolar nedeniyle düşüşünü durdurabilir.

Günlük Strateji: 1,5330’un altı kırılmadığı sürece 1,5570 hedefiyle 1,5380’den almak üzere beklenilebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Aşağı
Dolar / Yen’de Yükselişler Gecikir

Japonya’ya olan para akışının yıl sonu nedeniyle devam ediyor olması Yen’in değer kaybetmesini engellerken diğer yandan hisse senedi piyasalarındaki artış ve Dolar faizlerindeki yükseliş paritenin yükselmesine yardımcı olmuyor. Japonya’ya olan bu para akışının önümüzdeki hafta bitmiş olması gerekiyor. Ancak yine aynı dönemde Dolar’ın da düşebilecek olması paritenin beklenen yükselişinin sınırlı kalmasına neden olabilir. Bu noktada aklıma gelen ilk durum bu belirsizlik inde geniş ve yatay dalgalanma sürecinde parite yeniden 84’ün üzerine yükselebilir ama öncesinde sanıyorum 82,20’ye kadar gerilemeler olur. 83,50 üzerinde gecelik kapanış olmadığı sürece yakın zamanlarda alım yapmak doğru olmayabilir.

Günlük Strateji: 82,20’nin altı kırılmadığı sürece, 83,10 hedefiyle 82,50’den ölçülü miktarda alım yapmak üzere beklenilebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Aşağı

Uzun Vade: Yukarı
Altında Yükselişler Sıkıntılı Olur

Bu yıl içinde 1405’in üzerinde kapanış olacağını sanmıyorum. Bugün ve yılın son haftası olan haftaya kadar altın fiyatları düşüşe bir miktar direnmek isteyebilir. Ancak hisse senetlerindeki yükseliş, olumlu beklentilerin artmasına neden olduğu için artan faizlerle birlikte altının düşmesine neden olabilir. Ama buradaki asıl sorun kısa vadeli faizler düşükken sadece uzun vadeli faizlerin yükseliyor olmasından kaynaklanıyor. Bu durum faiz piyasasında sadece beklentilerin olumlu olduğunu gösterse de daha kısa vadede ağırlığını hissettiren mal fiyatlarındaki yükseliş altının düşüş ihtimalini azaltan bir faktör. Ancak yine de süreç içinde altının yükselişlerinin sınırlı kalmasını bekliyorum.

Günlük Strateji: 1405’in üzeri kırılmadığı sürece, 1382 hedefiyle 1402’den satmak üzere beklenilebilir. Ya da 1362’nin altı kırılırsa 1367’den stoplanmak şartıyla ve 1342 hedefiyle ölçülü miktarda açığa satış yapmak üzere beklenilebilir.

Not: Yönetilmeksizin sadece alım yaparak yönetilen altın fonlarından uzak durun.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Aşağı
Petrol Yükselişi Takiben Düşebilir

Hisse senetlerindeki yükselişin devam etmesi ve satış yapmak için bir nedenin şu anda kendisini göstermemiş olması ve ABD’den açıklanan verilerin Dolar olumlu olması petrolün de yükselmesine neden oluyor. Gerçi Dolar’daki yükselişin devam edebiliyor olması sürdürülebilir olmayacağı beklentisiyle de petrol yükseliyor olabilir ama açıklanan petrol stok verileri, petrol stoklarındaki azalışa işaret ettiği için olası düşüşler ancak bir miktar daha yükseliş sonrasında gerçekleşir. Tahminim satış baskısının 92,70’ten itibaren oluşacak kar satışlarıyla birlikte gerçekleşecektir.

Günlük Strateji: 93,30’un üzeri kırılmadığı sürece 91,70 hedefiyle 92,80’den açığa satmak için beklenilebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Yatay

Saygılarımla

Okan Aybar

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.