Euro / Dolar’da düşüşler alım fırsatıdır - Haber 1Haber 1

Euro / Dolar’da düşüşler alım fırsatıdır

17 Şubat 2011 - 18:55

ABONE OL

ABD’den açıklanan enflasyon verilerinde özellikle çekirdek enflasyonun belirgin şekilde yükselmeye devam ettiğinin görülmesi FED’in faiz artırmaya bir adım daha yaklaşmasına neden olunca dünkü seansta parite gün içinde beklenen gerileyişini yapmasının ardından piyasa faizlerinde herhangi bir hareket olmamasına bağlı olarak yeniden yükselerek günü kapattı. Bugün itibarıyla dünkü hedef olan 1,3610’a kadar ulaşan paritenin bugün faizlerde olası düşüşlere bağlı olarak gün içinde yeniden 1,3610’u test edip hatta 1,3650’ye kadar yükselmeye çalışabilir. Piyasalar son günlerde biribiri arasındaki dengeleri bozacak şekilde ayrışarak hareketlenmeye başlamış olduğundan yakın vadede paritede aşağı yukarı çok fazla hareket olabilir. Bu süreç inde genel itibarıyla paritenin zayıf kalmaktan çekineceğini düşünüyorum. Bu nedenle düşüşler hala gün içi hareketler için alım fırsatı olacaktır. Bugün ABD’den açıklanacak olan enflasyon ve istihdam verileri günü belirleyebilir. Ancak siz yine de özellikle 10 yıllık ABD’nin Hazine kağıtlarının faizlerini takip ediniz. Olası gerilemeler paritenin yükselmesini sağlayacaktır.

Günlük Strateji: 1,3490’ın altı kırılmadığı sürece 1,3650 hedefiyle 1,3530’dan çok ölçülü miktarda alım yapmak üzere beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Aşağı

Sterlin, Dolar Güdümünde Hareket Edebilir

İngiltere’de enflasyon beklentilerinin güçlendiği bir dönemde açıklanan işsizlik başvurularının artmış olması, beklenenin tam aksine bir hareket olunca Sterlin / Dolar paritesi gün içinde yükselişin ardından geriledi. Dünkü seansta Sterlin İngiltere’den açıklanan verilere bağlı olarak hareket etse de hafta sonuna yaklaşırken Dolar faizlerinin güdümünde hareket edebilir. Bu durumda Sterlin’in düşüşler bir alım fırsatı olabilir. Çünkü enflasyon beklentilerinin belirgin şekilde artmış olması İngiltere Merkez Bankası’nın ses tonunu değiştirmesine neden olacağı bilindiği için bugünlerde Dolar faizlerinde görülebilecek gerilemeler Dolar’ın düşmesine, Sterlin’in yükselmesine neden olur. Bu nedenle düşüşlerde Sterlin / Dolar alınabilir.

Günlük Strateji: 1,5990’ın altı kırılmadığı sürece 1,6130 hedefiyle 1,6130’dan alım yapmak üzere beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Aşağı

Dolar / Yen Zayıf Kalabilir

Dünyanın genelinde özellikle de ABD ve Japonya’da hisse senedi piyasalarındaki yükselişler Yen olumsuz algılanıyor olması Dolar / Yen paritesinin dünkü seansta 84’e kadar tırmanmasına neden oldu. Ancak bugünlerde Dolar faizlerin yükselmekten kaçınarak dalgalanıyor olması nedeniyle yükselişler 84’te sınırlı kaldı. Bugünkü seansta hisse senedi piyasaları artacağı beklenen faizler nedeniyle bir miktar gerilemek isteyebilir. Bu arada uzun vadeli Dolar faizlerinde de gerilemeler olursa o zaman Dolar / Yen paritesinin yükselişleri sınırlı kalır ve bu durumda parite en fazla 83,50’ye kadar yükselme şansı bulur. Bu nedenle yükselişlerde açıpa satış pozisyonu alınabilir.

Günlük Strateji: 84,7’in üzeri kırılmadığı sürece 83,10 hedefiyle 84,50’den satış yapmak üzere beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Yukarı

Yuan Yükselmeden Altın Düşmez

Dünkü seansta yükseldiği gözlenen enflasyon ancak yükselemeyen faizler altının beklediğimiz 1382 Dolar hedefine ulaşmasına neden oldu. Altının yükseliş karakterine bakacak olursak son zamanlarda düşen volatiliteyle birlikte görülen artışlar aynı zamanda güçlü bir trendin olduğuna da işaret ediyor. Dolayısıyla eğer bu yakınlarda belirgin bir kırılma hareketi olursa sanıyorum bu yuları doğru olabilir. Bunun bir diğer nedeni de 10 yıllık Dolar faizlerinin başını yukarı çevirmekte gecikmesi oldu. Ancak eğer faizlerde yükseliş görülürse yükseliş trendi asıl o zaman bozulur. Çin’de enflasyonun fena halde kötü yüzünü gösteriyor olması eğer Çin Merkez Bankası’nın daha hızlı adımlar atarak Yuan’ı güçlendirmesi durumunda işte asıl o zaman altında düşüşler başlar ancak faizler yükselmedikçe altın daha gidebilir. Bugün belki 1385 Dolar’a kadar yükselişini sürdürebileceğini düşünüyorum. Düşüşler yakında görülecektir ama seviyesi ve zamanı hakkında şu anda bir şey söylemek çok zor.

Günlük Strateji: 1361’in altı kırılmadığı sürece 1392 hedefiyle 1367’den çok ölçülü alım yapmak üzere beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yukarı

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Aşağı

Petrol Sıkışır

Açıklanan petrol stokları stokların genelde yükseldiğine işaret etse de asıl olarak petrol ürün stoklarındaki azalış, zaten zayıf kalmış petrol fiyatlarının yukarı yönlü düzeltme yapmasına neden oldu. Diğer yandan hisse senedi piyasalarında görülen yükselişlerden de etkilenen petrol, yakında hisse senetlerinde görülmesi muhtemel düşüşler nedeniyle gerileyebilir. Bu arada eğer Çin, yükselen enflasyondan kendini korumak için faiz artırırsa o zaman petrol düşmek isteyecektir. Bu ikilem içinde petrolün yakın zamanda 83,50 ile 86,50 arasında sıkışacağını tahmin ediyorum.

Günlük Strateji: 84,20’nin altı kırılmadığı sürece 85,30 hedefiyle 84,40’tan alım yapmak üzere beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Yatay

Saygılarımla

Okan Aybar

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.