Euro düşmeyi, Dolar çıkmayı artık hakketmiyor - Haber 1Haber 1

Euro düşmeyi, Dolar çıkmayı artık hakketmiyor

11 Ocak 2011 - 15:15

ABONE OL

Günlerden beri başını yukarı çevirememiş Euro / Dolar paritesi her türlü nedene bağlı olarak düşmeye devam ediyor ancak son zamanlarda görülen düşüş hareketinin boyu ve zaman süreci olması gerekenin çok üzerinde olması yakın zamanda paritede belirgin bir toparlanma yapabileceğini gösteriyor. İspanya ve Portekiz’in bir kurtarma operasyonuyla borç verilebileceği beklentilerinin azalması Euro’nun son günlerdeki düşüyle hiç bağdaşmıyor. Diğer yandan ABD’de Dolar faizlerinin yükseliş trendinden çoktan vazgeçerek durgun ve yatay seyre girmiş olması ve Avrupa’dan dün açıklanmış imalat sektöründeki büyüme paritenin düşüş sürecini tamamladığına işaret ediyor.

Günlük Strateji: 1,2830’un altı kırılmadığı sürece, 1,2950 hedefiyle 1,2850’den ölçülü miktarda alım yapmak üzere beklenilebilir.

Günlük Beklenti: Yukarı

Haftalık Beklenti: Yukarı

Uzun Vade: Aşağı

Sterlin Neden 1,56’yla Flört Ediyor?

Hisse senedi piyasalarının yüksek kalmaya devam etmesi ve İngiltere’de artan enflasyonun İMB’nin faizleri yükseltmeye zorlayacağını düşünen piyasa katılımcılarının Sterlin’i satmaya cesaret etmemesi düşemeyen Sterlin’in yükselmesine neden oluyor. Durum böyle olunca paritede görülen direnç piyasanın Sterlin almasına neden oluyor. Dünkü seansta tam olarak bu oldu ve parite Dolar’ın güçlendiği bir günde yükseldi. Şimdilerde Sterlin / Dolar paritesi 1,56’lı seviyelere yakınlık göstermesiyle aslında içinden 1,58’li seviyeleri sayıkladığını sanıyorum. Özellikle 1,5620’nin üzerinde oluşabilecek bir kapanış hareketi devamı gelen bir yükselişe neden olabilir. Bir de Dolar’ın olası gerilemesini göz önünde bulunduracak olursak Sterlin’in yükselmesi daha büyük bir olasılığa sahip oluyor.

Günlük Strateji: 1,5440’ın altı kırılmadığı sürece, 1,5620 hedefiyle 1,5480’den ölçülü miktarda alım yapılabilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yukarı

Uzun Vade: Aşağı

Dolar / Yen Paritesindeki Düşüş Nasıl Açıklanır?

Son günlerde yükselemeyen Dolar faizlerine karşın yükselen Yen faizleri Dolar / Yen paritesinin neden gerilediğini açıklıyor olabilir ancak dünyada aynı zamanda VIX endeksi düşerken risk iştahının arttığı bir dönemde sırf yükselen Yen faizleri yüzünden piyasanın Yen almasını çok anlamlı bulmuyorum. Dolar faizlerinin yükselmekten vazgeçmiş olması belki Dolar / Yen paritesinin gerilemesinde öncü neden oluşturuyor olabilir ama yine de kısa vadede Dolar / Yen’in toparlanacağını bekliyorum.

Günlük Strateji: 83,50’nin üzeri kırılırsa 83,10’dan stoplanmak üzere 84,50 hedefiyle 83,50’den alım yapılabilir.

Günlük Beklenti:Yukarı

Haftalık Beklenti: Yukarı

Uzun Vade: Yukarı

Altın Kritik Sularda

1360 ve 1370 civarlarında dolaşan altın aslında çok kritik bir bölgede ne yapmaya karar vereceğini anlamaya çalışıyor. Burada belki de 1348 Dolar civarı çok daha fazla bir kritik öneme sahip çünkü eğer bu seviyenin altı geçilirse altında çok belirgin bir satış süreci başlar ki o zaman altını 1240’tan toparlarız. Ancak eğer 1360 Dolar civarındaki desteğin çalışacağı tutarsa o zaman altının 1398 Dolar’a kadar tırmanmasını bekleyebiliriz. Aslında piyasa bu aralar altını düşürecek faktör olan faiz yükselişlerini bekliyor. Eğer yeni yükselişlerin özellikle Dolar cephesinde oluşacağı düşünülürse altın yükselmekten vazgeçer. Son zamanlarda dünyada artan risk iştahı bariz bir şekilde ortada ve Avrupa’da bir süre devam eden Euro olumsuz gelişmeler kesilmiş gözüküyor. Bu noktada Euro / Altın paritesinde düşüşler olabilir. Bu düşüşler ya Euro’nun yükselmesiyle ya da altının düşmesiyle kendisini gösterir. Bana daha yakın bir ihtimal Euro’nun yükseleceğini ama bu arada da altının 1348’i geçmediği sürece hafif yükselmeye devam edeceğini gösteriyor.

Günlük Strateji: 1348’in altı kırılmadığı sürece 1375 hedefiyle 1355’ten çok ölçülü miktarda almak üzere beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yukarı

Uzun Vade: Aşağı

Not: Yönetilmeksizin sadece alım yaparak yönetilen altın fonlarından uzak durun.

Petrol Temkinli Yükselir

Hisse senedi piyasalarının hareketlerine devamlı olarak tepki gösteren petrol fiyatları yükselme eğiliminde kalmaya gayret ediyor. Petrol stoklarının azalmasına neden olabilecek gelişmelerin damgasını vurduğu geçen hafta sonunda petrol fiyatları yükseliş eğilimini sürdürmek isteyebilir. Özellikle de eğer Dolar yaptığı yükselişlerden vazgeçerse petrol fiyatlarındaki düşüşlerin sınırlı olmasını beklerim ancak yine de yapılacak olası alışların dar alanda stoplu yapılması gerekir.

Günlük Strateji: 90,30’un üzeri kırılırsa 90,80’den stoplanmak şartıyla 91,30 hedefiyle çok ölçülü miktarda alınabilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yukarı

Uzun Vade: Yatay

Saygılarımla

Okan Aybar

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.