Euro yükselebilir - Haber 1Haber 1

Euro yükselebilir

10 Şubat 2011 - 11:08

ABONE OL

Dün Bernanke yaptığı açıklamalarda istihdamın yeterli derecede artmadığını ve bu nedenle işsizliğin daha uzun bir süre yüksek kalacağını inandığını belirtti. Bu açıklama Dolar faizlerinin tüm getiri eğrisi boyunca gerilemesine neden olurken Dolar’ın da değer kaybetmesine neden oldu. Gerçek şu ki ABD’de işsilik yüzde 6’lardan yüzde 10’a karda çıkmasının ardından yüzde 9’a gerilemiş olması ABD’de sürdürülebilir bir büyümenin olması için kolay olmaz. Şu anda görülen büyüme tamamıyla para arzının artması ve artan fiyatların etkisiyle gerçekleşiyor. Bu durum enflasyon yaratırken istihdamın yeterince artmayacağının belirtilmiş olması enflasyonun çok sert yükselmeyeceği kanısını ortaya koyuyor. Bu durum Dolar faizlerinin gerilemesine neden olsa da, azalan vergi gelirlerinin etkisine bağlı olarak FED ve piyasa faizlerinin yükselmesini bekleyecektir. Bu durum nispeten yavaş yükselen enflasyon ortamında artan faizler demek olacağından ilk başlarda durum Dolar olumsuz olsa da ileride bu durumun gidişatı Dolar olumluya dönecektir. Buradan şunu çıkartıyorum: Yakın bir gelecekte kısa vadeli dalgalanmalar nasıl oluşur bunu gün ve gün izleyeceğiz ama bu süreçte Euro / Dolar paritesi aşağı yönlü uzun süren düşüşünden önce 1,3830’un üzerinde gecelik kapanış yaparsa parite 1,45’lere kadar dahi gidebilir.

Kısa vadede yükselişlerin Avrupa’nın faizlerinin sınırlı yükseleceğine bağlı olarak paritenin de yükselişler 1,3770’te kesilir ve yeniden 1,36’lı seviyelere geri dönüşler görülebilir.

Günlük Strateji: 1,3790’un’un üzeri kırılmadığı sürece 1,3680 hedefiyle 1,3760’tan ölçülü miktarda satış yapmak üzere beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yukarı

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Aşağı

Sterlin Almayın, Satmak İçin Yükseliş Bekleyin

Sterlin’i yükselten hisse senedi piyasalarında geri dönüşler olduğundan Dolar’ın gerilediği bir ortamda dahi Sterlin / Dolar paritesi yükselen bir trend çizmeyi başaramadı. BU hafta içinde İMB’nin vereceği faiz kararı piyasaya yön vermeyecek ancak bu piyasanın bu haftaki toplantının tutanaklarını beklemesi gerekecek. Dolayısıyla Sterlin / Dolar paritesi önümüzdeki haftaya kadar Dolar ve hisse senedi piyasalarının güdümünde dalgalanmaya devam edecek. Arttığı söylenen enflasyona karşın Sterlin faizlerinde yükselişler devamlılık göstermezse Sterlin’in hem Dolar hem de Euro karşısında değer kaybetmesi mümkün. Son günlerde Sterlin faizleri uzun bir zamandan beri gördüğü en yüksek seviyelere gelmiş olsa da olası düşüşler Sterlin’in beklenmedik şekilde zayıflamasına neden olabilir. Bu nedenle Sterlin’in özellikle 2 ve 10 yıllık faizlerinin hareketlerine dikkat edin. Eğer faizlerde gerilemeler gözükürse parite yavaş da olsa düşmeye devam edebilir. Ben kısa vadede Sterlin’in düşen faizlere ve hisse senetlerine bağlı olarak yükselişlerini sınırlı tutup daha ziyade aşağı yönlü hareket edeceğini tahmin ediyorum. Yani aslında çok kısa vadede hafif bir miktar yükseliş beklediğimden, ancak yükselişin hemen akabinde gerilemelerin gecikmeyeceğini düşündüğümden açığa satmak için bir miktar yükselişleri bekleyin.

Günlük Strateji: 1,6150’nin üzeri kırılmadığı sürece 1,6010 hedefiyle 1,6130’dan ölçülü miktarda satış yapmak için beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Aşağı

Dolar / Yen Gizlice Yükselişe Hazırlanıyor

Dünyada enflasyon kendisini daha çok hissettirmeye başlarken Dolar faizlerinin yükseliş senaryosunun ağır basacak olması faizleri son gelişmelere duyarsız olan Yen’in değer kaybetmesine neden olabilir. Zira dünkü seansta Dolar / Yen paritesi 82,70’e karda tırmanarak son iki seans içinde 81,10 – 82,70 aralığındaki belirgin farka bağlı olarak asıl derdinin yükselmek olduğunu gösterdi Piyasa bugünlerde oldukça garip ve kararsız ancak yükselen bir çizgi çizerken diğer yandan kaçınılmaz yükselişine fark ettirmeden nasıl başlayacağının hesaplarını yapıyor.

Günlük Strateji: 81,80’in altı kırılmadığı sürece 83,50 hedefiyle 82,20’den ölçülü miktarda alım yapmak üzere beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Yukarı

Enflasyon Altınla Nasıl İlişkilenmeli?

Dünyada mısır, buğday, soya fasulyesi ve günlük hayatımızda kullandığımız mal fiyatları artarken olası enflasyon baskısına bağlı olarak faiz artıran Çin nedeniyle sanayi alanında kullanılan emtialar, örneğin bakır, çelik, vs fiyatları düşüyor. Bu durumun neden olacağı durum vitrin enflasyonunun yükselmesiyle sonuçlanacağından enflasyon veriler tüketici fiyat endeksine daha çok yansıyacak bir döneme giriyoruz. Hatırlarsanız daha önceki yazılarımda piyasada enflasyon ne zaman popüler bir konu olsun o zaman altın fiyatlarında düşüşlerin başlayacağı yönünde açıklamalarda bulunmuştum. Şimdilerde enflasyon gerçekten konuşulmaya başlandı ve bu durum yakın tarihte faizlere yansıyacak. Yükselecek olan faizler de altının gerilmesine neden olacaktır. Kıs vadede 1373 seviyesine gözüne kestirmiş altının bu seviyeye gelmesinin ardından belki 1380’leri düşünecektir ama daha sonra düşüşler gecikmeyecektir.

Günlük Strateji: 1375’in üzeri kırılmadığı sürece 1366 hedefiyle 1372’den ölçülü miktarda satış yapmak üzere beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yukarı

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Aşağı

Petrol Bir Süre Sıkışabilir

Bernanke’nin zayıf istihdam beklentileriyle ilgili yaptığı açıklamalar ekonomik faaliyetlerin düşük olacağı kanısını güçlendirirken petrol ve petrol ürün stoklarının belirgin şekilde beklentilerin aksine yükselmiş olması petrol fiyatlarının yükselişlerini sınırlı tuttu. Öyle görülüyor ki petrol yükselmeden önce bir süre 85 – 87 civarında konsolide olduktan sonra bir miktar yükselecek ama kısa vadede piyasada sıkışmalar görülebilir. Bu nedenle yatay hareketlere hazır olun.

Günlük Strateji: 85,40’ın altı kırılmadığı sürece 87,10 hedefiyle 85,80’den ölçülü miktarda alım yapmak üzere beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Yatay

Saygılarımla

Okan Aybar

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.