Euro’nun daha yolu var - Haber 1Haber 1

Euro’nun daha yolu var

26 Temmuz 2011 - 10:58

ABONE OL

ABD’de borçlanma tavanının artırılıp artırılmayacağı konusu belirsizliğini korurken bu konuya dair her olumsuz gelişme ve olası bir gecikme nedeniyle ABD’nin temerrüde düşebileceği beklentisinin yaygınlaşması Doların uluslar arası piyasalarda gerilemesine neden oluyor. Dolar faizleri cephesine bakıldığında faizlerin yükselme eğiliminde olması ve borçlanma tavanının artırılmaması ya da ABD’nin temerrüde düşebilecek olmasının mümkün olmaması paritenin bir süre daha yükselişinin ardından sert bir şekilde gerileyebileceğini ortaya koyuyor. Bu nedenle şimdilik düşüşler alım fırsatıdır ama paritenin daha belirgin yapacağı olası düşüşler pek uzakta değil.

Günlük Strateji: 1,4330’un altı kırılmadığı sürece 1,4350 seviyesinden 1,4450 hedefiyle alım yapmak üzere beklenebilir. Ya da 1,4570’in üzeri kırılmadığı sürece 1,4550 seviyesinden 1,4450 hedefiyle satış yapmak üzere beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yukarı

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Aşağı

İngiltere’nin Büyüme Rakamları ve Faizler Önemli

Doların gerilemesi ve hisse senedi piyasalarındaki yükselişler Sterlin / Dolar paritesinin de yükselmeye devam etmesine neden oluyor. Ancak Sterlin faizlerinin İngiltere’den açıklanması beklenen verilerin olumsuz olabileceğiyle ilgili kaygılarla birlikte düşmeye devam ediyor olması Sterlinin hem Dolar hem de Euro karşısındaki performansını olumsuz etkiliyor. Doların düşüşüne bağlı olarak parite 1,65’li seviyelere yaklaşacak olsa bile bu oldukça zahmetli olacak ve sonrasında parite gerileyecektir. Gün içi dalgalanmaların da fazla olacağını belirtmek önemli. Bugün açıklanacak olan büyüme verileri eğer Sterlin faizlerinin gerilemesine neden olabilecek şekilde düşük açıklanırsa o zaman bunun ilk etkileyeceği parite Euro / Sterlin olacaktır. Böyle bir durumda Euro / Sterlin paritesinin yükselmeye devam etmesini bekleyebilirsiniz ancak Sterlin / Dolar üzerindeki etkisinin yine belirgin olmayacağını düşünüyorum.

Günlük Strateji: 1,6470’in üzeri kırılmadığı sürece, 1,6450 seviyesinden 1,6350 hedefiyle satış yapmak üzere beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Aşağı

Dolar / Yen Düşebilir Ama Satılmaz

Doların dünya piyasalarında düşen faizleriyle birlikte gerilemeye devam ediyor olması ve Japonya’dan açıklanmaya devam eden Yen olumlu verileri Yenin güçlenmeye devam etmesine neden olurken diğer yandan hisse senedi piyasalarında görülen yükselişler Dolar / Yen paritesinin düşüşlerini engelliyor. Dolar / Yen paritesinin teknik görünümüne bakıldığında yakında bu paritenin daha da hızlanarak düşebileceği gibi bir görünüm oluşuyor. Bu durum değişmedikçe paritenin yükseleceğini düşünüyor olsam bile alım için erken olabilir ancak 78’in altında Japonya Merkez Bankasının da her an alım müdahalesi yapabileceğinden düşüşleri beklemekte fayda var. Dolar / Yen önümüzdeki haftalarda bulunduğu seviyelerin üzerinde olacaktır ama alım için erken ancak uzun vadeli görünümü benim nazarımda yukarı yönlü olduğu için satış yapılmasını hiç önermem.

Günlük Strateji: 77,80’in altı kırılmadığı sürece, 78,10 seviyesinden 79,50 hedefiyle alım yapmak üzere beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Yukarı

Yükselişlerde Altın Satılabilir

Altın dünkü seansta da yeni rekorlar kırmaya devam ederken Yunanistan meselesi ve diğer Avrupa ülkelerinin meseleleri ortaya çıkmaya devam ederken son olarak da ABD’nin borç tavanının artırılamayabilecek olmasını yarattığı tedirginlikle birlikte altın fiyatları da yükselmeye devam ediyor. Ancak Dolar ve Euro faizlerinin yukarı yönlü bir hareketin eşiğinde olmaları ve hisse senedi piyasalarının olumlu görünümü altın yükselişini kısa vadede de olsa durdurabilir. Bu nedenle yükselişlerde kısa aralıklı stoplarla satış yapılabileceğini düşünüyorum.

Günlük Strateji: 1632’nin üzeri kırılmadıkça 1625 seviyesinden 1590 Dolar hedefiyle çok ölçülü satış yapmak için beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Aşağı

Petrolün Düşüşlerde Alınabilir

Doların gerilemesi ve hisse senedi piyasalarının yükselmeye devam etmesi petrol fiyatlarının yükselmesine olanak tanırken diğer yandan Çin talebinin de güçlenebilecek olması beklentisi petrolün düşüşlerine engel oluşturuyor. Bu nedenle kısa bir süre önce 94,99 bandından çıktığını teyit eden petrolün yükselmeye devam edebileceği bir ortama doğru gitmeye devam ediyoruz. Diğer yandan Libya’daki olayların tamamen çıkmaza girmiş olmasını ülke içindeki muhalifler ve Kaddafi yanlılarının eşit güçlere sahip olması bu ülkedeki sorunların kısa vadede çözülmesine engel olabileceği için düşüşler petrol için iyi bir alım fırsatı olabilir kaçırmayınız.

Günlük Strateji: 96,70’in altı kırılmadığı sürece, 97,10 seviyesinden, 100,20 hedefiyle ölçülü alım yapmak üzere beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Yatay

Soya Alıma Yaklaşıyor

Soya fasulyesi geçen hafta yapmış olduğu yükselişi sonrasında Doların güçlenmeye devam etmiş olması ve ardından gelen kar satışlarıyla gerilemesi bu hafta içinde de devam ediyor. Buğday ve soya stokunun fazla olması kısa vadede soya fiyatlarının da baskı altında kalmaya devam etmesi ardından kuzey yarım kürede yaklaşan hasat zamanının yaratacağı fazla bolluk fiyatın gerilemesine neden olabilir. İşte bu noktada asıl olarak Çin’in azalttığı talebini yeniden yerine koyup koymayacağı önemli. Çin’de stoklar azalmaya devam ettiğinden içinde bulunduğumuz günlerde ABD’nin ihracat rakamları önemli. Diğer yandan hava durumunun da etkili olacağı bir sürece giriyoruz. ABD’den Çin’e yapılan ithalat azalmışken bu arada soya üretimi yapılan bazı bölgelerin bugünlerde aşırı kurak olması hasadın da azalmasına neden olabilir. Bu nedenle yakınlarda görülebilecek düşüşler bir alım fırsatı verebilir.

Günlük Strateji: 1352’in altı kırılmadığı sürece, 1358 seviyesinden, 1372 hedefiyle alım yapmak için beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Yukarı

Saygılarımla

Okan Aybar

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.