Huzur ve güven ortamı tüm sorunları çözer - Haber 1Haber 1

Huzur ve güven ortamı tüm sorunları çözer

03 Nisan 2014 - 11:53

ABONE OL

Yeni yılda ilk çeyrek geride kaldı. Yerel seçim öncesi ülkemizde yaşanan gelişmelerle birlikte ekonomik aktivitede belirgin bir yavaşlama görüldü. Birçok ekonomik birim, alacağı yatırım ve harcama kararlarında bekleme ve erteleme duygusu içinde.

Geçtiğimiz 5 yıl boyunca Türkiye uluslararası arenada pozitif ayrışıyordu. Büyüme, işsizlik, kamu borcu gibi rasyolarda ABD ve AB’ye göre çok başarılı performans gösterdik. Bu dönemde makro büyüme ile birlikte şirketlerimiz de ciddi büyüme oranları elde etti. Parlayan ekonomiye dış talep yoğundu, yabancılarla çeşitli ortaklıklar yapıldı.

İş dünyası için en önemli konu huzur ve güven ortamıdır. Kendi iç problemlerimiz, FED’in parayı kısma dönemine denk geldi. Tüm gelişen piyasalar gibi TL’de değer kaybı görülmesi de aynı döneme rastladı. Fakat tüm bu olumsuzluklara rağmen Ocak ayı ihracatı 12.8 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek noktasında gerçekleşti. Ocak ayı ihracatında sanayi üretim artışı yüzde 7.3 ile son 27 ayın en iyi performansıydı. Bunlara bağlı olarak ekonomimizin yumuşak karnı olan cari açık, Ocak ayında yıllık bazda uzun zamandan sonra ilk kez geriledi. Karşımıza çıkan tablo bizlere; Türkiye’de siyasi olumsuzluklar yaşanmasaydı ekonominin, FED’in kararlarından çok da fazla etkilenmeyeceğini gösteriyor.

Ekonomik alt yapı kamu borcu tarafında oldukça sağlıklı olmakla birlikte, özel kesimin dış borcu öncelikli olarak çözülmesi gereken bir sorun olarak önümüzde duruyor. Burada uygulanmaya çalışılan yeni bir ekonomik modelleme ile tüketime dayalı kredi büyümesini; özellikle tüketim ayağında kademeli olarak kontrol altına almak, üretim ve ihracata dayalı büyüme stratejileri geliştirmektir. Özellikle vurgulamamız gereken konu şudur: Krediler kontrol altına alınmaya çalışırken iç piyasanın enerjisini düşürmemeye dikkat edilmeli. Nitekim kamu borcunun sağlıklı olmasında, iç dinamiklerin etkisi göz ardı edilemez.

Son yaşanan gelişmeler huzur ve güvenin, diğer bir deyişle istikrar ortamının her şeyin başı olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Söz konusu istikrar ortamı sağlandığında Türkiye ekonomisinin olası dış gelişmelerden, diğer gelişen ülkeler kadar olumsuz etkilenmeyeceğini görüyoruz.

df_464.jpg

Yeni Ufuklar

Süleyman Orakçıoğlu

ORKA Holding

Yönetim Kurulu Başkanı

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.