Kasım ayında beklenmedik gelişmeler ve piyasaların yönü - Haber 1Haber 1

Kasım ayında beklenmedik gelişmeler ve piyasaların yönü

02 Aralık 2015 - 15:07

ABONE OL

1 Kasım seçimleri gerçekten de büyük bir sürpriz yarattı. AK Parti’nin birinci parti olacağı biliniyordu ama başta anket şirketleri olmak üzere neredeyse herkes seçim sonuçları tahmininde yanıldı. Yüzde 49.5 oy alan Ak Parti yeniden tek başına iktidar oldu. Bu durum piyasalarda bahar havası yarattı. Seçimden sonraki sabah borsada

yüzde 5’in üzerinde artış vardı. Seçim öncesi 79.409 seviyesinden kapanan BIST-100 endeksi seçim sonrasında 84.354 seviyesini gördü. Daha sonra kabine beklenmeye başladı. Bu arada ABD’den gelen faiz sinyalleri ve ABD ekonomik verileri piyasalarda genel olarak aşağı yönlü bir trend oluşmasına neden oldu. Bu yazıyı inanılmaz bir günde yazıyorum. Sizler dergiyi Aralık ayı içinde okuyacaksınız ama bizler yazımızı ay içinde teslim ediyoruz.

Ben de genellikle yazılarını en son veren yazarlardanım. Çünkü piyasalar çok dinamik ve her an her şey olabiliyor. Az önce belirttiğim üzere bu yazıyı muazzam piyasa dalgalarının olduğu bir günde 24 Kasım’da yazıyorum. Sabah uyandığımda birçok öğrencimden “öğretmenler günümü kutlayan mesajlar almıştım ve gün çok güzel başlamıştı. Saat 11:00’de Başbakan sayın Ahmet Davutoğlu Sayın Cumhurbaşkanı ile görüştükten sonra yeni hükumeti açıklayacaktı. Dolayısıyla bir belirsizlik daha son bulmuş olacaktı. Fakat sabah saat 10:00 sıralarında bir Rus uçağının Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düşürüldüğü haberi geldi. Bu durum piyasalarda ciddi satışlara neden olurken dolar/TL kuru hızla arttı. Bir anda sert açıklamalar gelmeye başladı.

Putin bu uçak düşürülme olayının çok ciddi sonuçlara yol açacağını söyleyerek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini toplantıya çağırdı. Açıklamaların sertleşmesi piyasaları daha da aşağı çekerken BIST-100 endeksi yazının yazıldığı sırada (16:00) günlük bazda yüzde 5’e yakın bir düşüş sergiliyordu. Sizler bu yazıyı okurken daha birçok gelişme olmuş bitmiş olacak. Dolayısıyla, sonraki günlerde neler olduğunu bilmiyorum. Aynı

gün içinde öğle arasında yeni kabine açıklandı ve piyasaların dört gözle beklediği ekonomi yönetimini öğrenmiş olduk. Kabinede Ali Babacan yoktu ve yerini Mehmet Şimşek almıştı. Fakat Rusya uçağının yarattığı stres nedeniyle kabinenin piyasa tarafından nasıl algılandığı konusunda çok net fikir edinmek mümkün olmadı.

Yeni kabinede Mehmet Şimşek Ali Babacan gibi ekonominin doğruları üzerinde kararlılık gösterebilir mi? Bunu zaman gösterecek ama bu yönde bir beklentim olmadığını belirteyim. Büyük olasılıkla bu ay içinde yapılacak Merkez Bankası PPK toplantısında faizler konusunda geri adım atılabilir. 15-16 Aralık’ta da ABD Merkez Bankası FED’in toplantısı var. FED bu toplantıda faizleri artırırsa bizim için iyi olmayacak. Bunun ardından hele ki Merkez Bankası’nın özerkliğini sorgulatacak gelişmelerin olması veya faizlerin indirilmesine yol açacak gelişmelerin olması piyasaları çok daha ciddi boyutlarda bozar. Yatırımcılar bu riskleri dikkate alarak yatırımlarını yönlendirmeliler..

Model Portföy

Model portföyümüzdeki son durumu aşağıdaki tabloda veriyorum. Model portföyün son 10 aylık performansı genelde iyi gidiyordu. Fakat Koza İpek grubuna kayyum atanması model portföyde bulunan KOZAL hissesinin çok sert düşmesine neden oldu. Hiçbir mahkeme kararı bile olmadan Akın İpek konusunda savcılığın verdiği karar ve ift iralar içeren bir bilirkişi raporu ile atanan kayyumların uygulamaları Koza-İpek grubu

hisselerinin piyasa değerinde 1 milyar dolara yakın değer kaybına sebep oldu. Bu model portföy uzun vadeli olduğu için uzun vadede hakkın yerini bulacağını ve şu an sudan ucuz hale gelmiş Koza grubu hisselerinin olması gereken seviyelere tekrar yükseleceğini düşünüyorum. Bu yüzden hisse bu fiyatlara gerilemişken portföyden çıkarılmasını önermiyorum. Model portföy tablosunda geçen ay 8 adet hisse önerimiz vardı. Bu hisselerin Eylül-Ekim döneminde nasıl bir getiri elde ettiği aşağıdaki tabloda veriliyor. 24 Kasım 2015 tarihli hisse fiyatları seans devam ederken kaydedildi ve saat 16:38 itibariyle bu fiyatlar geçerliydi.

Bu ay Portföye hangi hisseleri öneriyoruz?

Bu ay model portföye ALBRK hissesini ekliyoruz. Temel verilerine göre çok ucuz kaldığını düşündüğümden bu hisseyi de bu ay için ekliyorum. Ocak 2015’ten bugüne önerdiğimiz aylık portföy tablolarının getirisi ile BIST-100 getirisini veren grafik yukarıdadır. Ocak ayında sanki 12 bin TL’miz varmış gibi başladık ve ilk tablomuzda 12 hisse önermiştik.

Herkese bol kazançlı bir ay olması dileğiyle…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.