Kasım ayında sadece bir hisse önerimiz var… - Haber 1Haber 1

Kasım ayında sadece bir hisse önerimiz var…

02 Kasım 2012 - 8:11

ABONE OL

Yatırımcılıkta en önemli şey, hisseler ucuz iken alıp orta ve uzun vadede kazançlı çıkmaktır. Bu bağlamda çocuklarımız için oluşturduğumuz portföyümüzün yönetiminde uzun vadeli düşünmek, sabırlı olmak ve akıllı analiz yapmak gerekiyor.

Dergimizi bu ay almış olanlara dört aydır devam eden bu yazı dizisi için kısa bir açıklama yapayım. Konumuz çocuklarımızın geleceği için yatırım yapmak. Bunu bir eğitim konusu olarak ele aldım ve yatırımcı olmak, ya da yatırımcılık eğitimi adını verebileceğimiz bu yazı dizisinde örnek bir portföy oluşturuyoruz. Bu portföyü hep birlikte izliyoruz. Genel kuralımız, bugünkü piyasa koşullarında her ay 100 TL’lik hisse senedi aldığımızı varsaymak. Her ay bir hisse öneriyorum. Geçen ayki sayıda aşağıdaki tabloyu vermiş ve bu tablodaki hisselerden biri önerdiğimiz fiyat aralığına gerilerse 100 TL’lik alımımızı bu hissede yapabileceğimizi belirtmiştik. Tablo şöyleydi; Bu yazıyı 24 ‘Ekim tarihinde kaleme alıyorum. Çünkü derginin kasım ayında çıkabilmesi için yazıyı erken göndermemiz gerekiyor.

Geçen ay (Ekim) 1–24 Ekim tarihleri arasında MRDIN hissesi en düşük 5 TL’yi, FMIZP hissesi en düşük 14.30 TL ve PETUN hissesi de en düşük 5.24 TL’yi gördü. Dolayısıyla belirttiğimiz aralığa düşen tek hisse senedi FMIZP oldu. Bu hissede 14.30 TL en düşük seviye olarak görüldü. Yani FMIZP hissesi belirttiğimiz fiyat aralığına geriledi. Her ne kadar 14.30 TL seviyesi 4 Ekim tarihinde görülmüş olsa da bu seviyeyi sadece bir gün gördü ve genel olarak 14.90–15.00 TL civarında hareket etti.

Bu hisseden ortalama 14.90 TL fiyatından 7 adet aldığımızı ve 104.3 TL ödediğimizi varsayıyoruz. Elimizde toplam 55 tane MRDIN, 13 tane FMIZP ve 20 adet PETUN hissesi var. Her ay ortalama olarak 100 T’Lik alım yaptığımızı varsayıyoruz. Bu tabloya göre şu ana kadar aldığımız hisse senetlerinin toplam maliyeti (komisyonlar dahil) 603.17 TL olurken, bu portföyün 24 Ekim 2012 tarihteki kapanışlara göre toplam değeri 596.45 TL’dir. Yani toplam portföyümüz, alış maliyetimize göre yüzde 1.1 aşağıda.

Yatırımcılıkta en önemli şey, hisseler ucuz iken alıp orta ve uzun vadede kazançlı çıkmaktır. Bu bağlamda çocuklarımız için oluşturduğumuz bu eğitsel portföy tablosu örneği şu an zarar etmiş durumda. Bundan belirli bir süre sonra, portföyümüzün geçmişine bakmak ve bu günleri hatırlatmak istiyorum. Önemli olanın sabır ve akıllı analiz olduğunu gerçek uygulamayla göstermek ve bilimsel çalışmanın önemini vurgulamak istiyorum. Eğer portföyümüz değer kazanmış olsa, o zaman uzun vadenin ve çocukların geleceğine yatırımın pek anlamı kalmayacaktı.

Doç. Dr. Yaşar ERDİNÇ

erdinc@turcomoney.com

BU AYIN HİSSE ÖNERİSİ İÇİN TURCOMONEY’İ TAKİP EDİN..

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.