Küresel tehdit ortamı - Haber 1Haber 1

Küresel tehdit ortamı

02 Nisan 2016 - 16:07

ABONE OL

Yaşanan terör olayları, coğrafya ülke ekonomilerini derinden etkiliyor. Özellikle terör tehdidi gibi içinde yaşadığımız ortamda, ülke ekonomisi ileri derecede etkilenmektedir. Küresel tehdit ve sıkıntılı dönemlerde iş dünyası nasıl davranmalı, ne gibi tedbirler almalı? Olaya büyük resim tarafından baktığımızda jeopolitik olarak karışık bölgelerdeki ülkelerin yanısıra küresel anlamda tüm dünyanın tehdit altında olduğunu görüyoruz. Ekonomik sistemi taşıyan dolaylı vergiler alışverişle birlikte sistemi canlı tutarken, insanların sokağa çıkmayı azalttığı dönemlerde tüm ekonomi olumsuz etkileniyor, büyüme rakamları düşüyor, fakat her ne kadar insan hayatı herşeyin başında gelse de ekonomik aktiviteler sürdürülmek durumunda. İnsanlar işlerini bir şekilde devam ettirmek durumundadır.

İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞLAR ÖNEM KAZANIYOR

Şirketlerin sürekliliğini sağlayabilmesi için global olarak risklerini dağıtması, alternatif pazarları geliştirmeleri gerekiyor. Ancak bununla birlikte günümüzde tüm dünya ülkeleri küresel tehdit altında. Başka bir değişle tüketicileri, sokak harcamalarını kıstıklarında ve en güvenli mekanlar olan evlerinden daha
az çıkmaya başladıkları dönemlerde günümüz koşullarında internet satışları önem kazanıyor. Firmalar ve markalar faaliyetlerini devam ettirebilmek için mutlaka internet satışlarını geliştirmek ve çok iyi kurgulamak durumundadırlar. Tüketicilerin AVM ve cadde mağazalarında daha az vakit geçirecekleri durumlarda en güvenilir yerler olan ev ,iş yeri gibi ortamlarda sıklıkla internete girdikleri araştırmalar sonucu ortaya çıktı. İnternet üzerinden yapılacak satışların kapsama alanı çok geniş olmakla birlikte, tüketicilerin hiç bir risk almadan istedikleri ürünleri satın alabilecekleri internet satışlarının önemi gün geçtikçe artacaktır.

MÜŞTERİLERİNE SAHİP ÇIKAN MARKALAR KAZANIR

İnsanların daha az dışarı çıktıkları ortamlarda CRM dediğimiz müşteri ilişkileri yönetimi de internet satışlarıyla birlikte önem kazanacaktır. Ekonominin sıkıntılı olduğu dönemlerde müşterileriyle daha sıkı ilişki kurabilen, sadık müşterilerinin yanında olan markalar farkındalık yaratacaktır. Müşterilerine sahip çıkabilen markalar, elindeki değerleri koruyabilen şirketler sıkıntılı dönemlerden daha güçlü çıkabilecektir. Sadık müşterilere dönük olarak yapılacak kampanyalar mevcut müşterilerin bağlılığını arttırmakla birlikte, yeni müşteriler de getirebilecektir. Bu dönemlerde nakit yönetimi önem kazanacağından her kuruşun harcanmasına ve borçlanmaya çok dikkat edilmelidir, kesinlikle döviz riski taşınmamalıdır. Her zaman için göz önünde bulundurulması gereken bir diğer konu, krizlerin aynı zamanda yeni fırsatları da birlikte getirebileceği gerçeğidir. Özellikle iyi yönetilen güçlü firmalar ön plana çıkacak ve piyasadaki boşlukları görerek değerlendireceklerdir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.