Model portföyümüz ve piyasalar - Haber 1Haber 1

Model portföyümüz ve piyasalar

01 Temmuz 2015 - 22:44

ABONE OL

Seçim öncesinde koalisyonların kötü olduğuna dair kanaat yaygın olsa da, seçim sonrasında koalisyon kurulabilme olasılığı arttıkça piyasalar coştu. Koalisyon olsa bile ülkenin menfaatine işler yapılıyorsa, ekonomide alınan kararlar doğru ise, bir yol haritası çizilmesi başarılırsa neden piyasalar daha iyi reaksiyon vermesin?

2015 yılının Ocak ayından bu yana sizlerle bu sayfada buluşuyoruz. Sizler ilgi gösterdikçe ben de elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Bu ayki yazımda model portföyümüzün perfrormansını veriyorum.

Kısaca Haziran ayına bakacak olursak, genelde stresli geçti. Borsa seçim sonrasında 75 bin seviyelerine düştükten sonra 84 binin üzerini gördü ve bu yazının yazıldığı 25 Haziran 2015 itibariyle 83.277 civarından kapanmıştı.

Geçen ayki yazımızda şöyle demiştik;

“Seçimler 7 Haziran’da yapılacak ve seçimler sonrasında büyük sürprizlerle karşılaşabiliriz. Bu yüzden bu ayki portföyde yeni kağıtlar önermiyorum. Sadece BAGFAS’ı portföye eklerken, geçen ay portföyde bulunan ISFIN, KRDMD, SODA ve TATGD’yı portföyden çıkarıyoruz.”

7 Haziran’da yapılan seçim sonuçlarını herhalde şu ana kadar duymayan okuyucum kalmamıştır. Seçim sonrasında bir koalisyon zorunluluğu doğdu. Piyasalar koalisyon konusunda iyimser olduğu için piyasalarda seçim sabahı hariç pek bozulma olmadı.

Seçim sabahı 2.81 seviyelerine kadar yükselen dolar 2.65’li seviyelere kadar gerilerken yüzde 10.50 seviyesine kadar yükselen faizler yeniden 10 seviyesinin altına indi.

Seçim öncesinde koalisyonların kötü olduğuna dair kanaat yaygın olsa da, seçim sonrasında koalisyon kurulabilme olasılığı arttıkça piyasalar coştu. Koalisyon olsa bile ülkenin menfaatine işler yapılıyorsa, ekonomide alınan kararlar doğru ise, bir yol haritası çizilmesi başarılırsa neden piyasalar daha iyi reaksiyon vermesin?

Şu an iş dünyası AKP-CHP koalisyonuna çok sıcak bakıyor ve bunun toplumdaki gerginliği ciddi biçimde azaltacağını düşünüyor. Toplumdaki kutuplaşma o kadar had safhaya geldi ki; artık iş dünyasının bile bölündüğünü ve siyasileştiğini görüyoruz. Ülkede artık iş dünyası ekonomik kararlar alırken siyaseti de hesaba katmak zorunda kalıyor. Normalde yatırım yaparken, maliyetlerini etkileyen faktörleri dikkate alan iş dünyasının dikkate alması gereken bir faktör daha ortaya çıktı. Eğer iktidarı kızdıracak bir şey yaparsa, işlerinin bozulacağından korkuyor. Dolayısıyla her ne surette olursa olsun iktidar ile arasını iyi tutmak zorundaydı. Dileriz koalisyon sürecinde bu durum artık eskiden olduğu gibi, sağlıklı bir yatırım ortamına dönüşür.

Model portföy

Model portföyümüzdeki son durumu ve bu ay portföye eklenen ve çıkan kağıtları aşağıdaki tabloda veriyorum. Model portföyün son 5 aylık performansı çok çarpıcı gidiyor. Eğer doğru hisseler seçilirse endeksin üzerinde getiri sağlamanın mümkün olduğu net bir şekilde görülüyor. Model portföy tablosunda geçen ay sadece 7 adet hisse önerimiz vardı. Bu hisselerin Mayıs-Haziran döneminde nasıl bir getiri elde ettiği aşağıdaki tabloda veriliyor.

BU ay Portföye hangi hisseleri öneriyoruz?

Bu tabloda görüldüğü üzere, geçen ayki portföyde bulunan tüm hisseler yerinde duruyor ve bu ay DEVA ile EGSER alımı öneriyoruz. Bu hisselerin 25 Haziran 2015 tarihindeki kapanış fiyatları yukarıdaki tablodaki şekildeydi.

Ocak 2015’ten bugüne önerdiğimiz aylık portföy tablolarının getirisi ile BIST-100 getirisini veren grafik aşağıdadır. Ocak ayında sanki 123 bin TL’miz varmış gibi başladık ve ilk tablomuzda 12 hisse önermiştik.

Herkese bol kazançlı bir ay olması dileğiyle…

herkese_bol_kazancli_bir_ay_olmasi_dilegiyle.jpg

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.