Paritede fon parmağı var - Haber 1Haber 1

Paritede fon parmağı var

20 Ocak 2011 - 9:45

ABONE OL

Dünkü seansta parite 1,3460’ın üzerini geçer geçmez 1,3520 civarına kadar yükselişinin ardından gelen kar satışlarıyla bir miktar geriledi. Açıklanan ekonomik verilere baktığımızda ne ABD’den ne de Avrupa’dan olumlu bir veri açıklanmadı aksine açıklanan veriler hem Dolar olumsuz hem de Euro olumsuzdu ancak paritenin yükseliyor olması hem fon alımlarından kaynaklandı hem de Obama’nın Çin Devlet Başkanı Hu işe yapacağı görüşme öncesinde Dolar’ın zayıflamasının hızlanacağı beklentisi paritenin yükselmesine neden oldu. Ben bugünden itibaren paritedeki yükselişlerin sınırlanacağını düşünüyorum. 1,35 üzerindeki seviyelerden satış baskısı artabilir ama biraz daha uzun vadeli düşündüğümde yani 2 haftalık bir süreçte paritedeki yükselişin belki de 1,38’e karda dahi devam edebileceğini düşünüyorum. Bunu söylemişken şuna da dikkat etmekte fayda var: Paritenin yükselişleri daha çok fon alımlarıyla olduğunda, bu alımların ardından genellikle iyi bir satış baskısı oluşur. Bu da paritenin önümüzdeki günlerde yükselişini sürdürürken 1,3170’li seviyelere kadar bile gerilemesini gündeme getirebilir. Bu nedenle artık alım yapmadan önce düşüşleri beklemekte fayda olacaktır.

Günlük Strateji: 1,3360’ın altı kırılmadığı sürece 1,3430 hedefiyle 1,3380’den alım yapmak üzere beklenilebilir.

Günlük Beklenti: Aşağı

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Aşağı

Sterlin Gerileyebilir

Dün İngiltere’den açıklanan istihdam veriler daha önce açıklandığı seviyelerden farklı olmaması Sterlin’in önceden kazanmış olduğu yükseliş momentumunu sürdürmesine neden oldu. Dolar’daki gerilemenin Obama Hu görüşmesiyle daha belirginlik kazanınca Sterlin’in yükselişlerinin devamı geldi. Bu noktada artık bir ger dönüş olması gerekiyor. Bunun iki nedeni var. Öncelikle parite dünkü seansta bir önceki seanstaki yüksek seviyesini göremedi. Diğer yandan Euro / Sterlin paritesindeki gerileme sonrasında oluşan konsolidasyona bağlı olarak artık Sterlin’in bir noktada düşebileceği yönünde daha güçlü sinyaller vermeye başladı. Bu iki nedene baktığımızda paritenin gerilemesi daha büyük bir olasılık. Yükselişler satış fırsatıdır. Yön aşağı.

Günlük Strateji: 1,6170’in üzeri kırılmadığı sürece 1,6050 hedefiyle 1,6150’den ölçülü miktarda satış yapmak için beklenilebilir.

Günlük Beklenti: Aşağı

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Aşağı

Dolar / Yen Zayıf

Dolar’ın dünkü seansta yaptığı gerileme hareketine bağlı olarak Dolar / Yen paritesi de hakkına düşeni aldı. Paritedeki düşüş hareketi daha önceden belirttiğim destek seviyesi olan 81,80’e kadar devam etmesinin ardından hafif bir yükseliş yapmasıyla yükseliş yönünde çok istekli olmadığını da gösterdi. Bunun nedeni hisse senedi piyasalarının yükselmeye devam ediyor olsa da kısa vadede aşağı yönlü hareketlerle dalgalanabileceği ve diğer yandan Dolar faizlerinde de yakın zamanda düşüşler olabileceğinden kaynaklanıyor. ABD’den açıklanan bazı ekonomik veriler beklendiği kadar Dolar olumlu olmadığından ve bazı önemli şirket karlılıkları beklentilerin altında açıklanmış olması faizlerin gerilemesine neden olursa paritedeki düşüş bir miktar daha, belki de 80,70’e kadar devam edebilir ama sonrasında yükselişler yine kaçınılmaz olacaktır.

Günlük Strateji: 80,80’ın altı kırılmadığı sürece 81,70 hedefiyle 81,10’dan alım yapmak üzere beklenebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Yukarı

Altın Yukarı Bakabilir

Altın fiyatları da bir yandan yükselme eğiliminde olan borsalar, diğer yanda da yükselemeyen faizler arasında sıkıştı. Altın son zamanlarda yükselişinin ardındaki faktör ekonomik verilerin oldukça olumlu olmasına balı olarak yükselen faizler ve artan risk iştahı oldu. Şimdi bu durum bir miktar terse dönebilir. Zira ABD Çin’den istediği desteği bulamamış gözüküyor olması ABD’nin bir süre Dolar’ı yine zayıflatabilecek olmasından dolayı altında hafif yükselişler görebiliriz. 1348 geçilmediği sürece 1399 Dolar yine görülebilir.

Günlük Strateji: 1262’nin altı geçilmediği sürece 1375 hedefiyle 1365’ten alım yapmak üzere beklenilebilir.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Aşağı

Not: Yönetilmeksizin sadece alım yaparak yönetilen altın fonlarından uzak durun.

Petrol, Stoklara ve Dow’a Bağlı

Petrol piyasası da bir süreden beri yatay seyrini koruyor. Yükseldiği 90’lı seviyeler etrafında dönüp dolaşan petrolün yön bulması için sanırım artık Dow Jones’un da bir yöne doğru hareket bulması gerekir. Dow Jones yükseliş yaparsa petrol de yükselmek isteyebilir ama bu sefer de petrol ve petrol ürün stoklarının da azalması şart olur. Eğer petrol stokları azalırken Dow Jones yükselirse petrolde yükselişler beklenmeli. Bunun dışında düşüşler olması zor olmaz. Ama gün içinde sert yükselişleri bekleyip o zaman satmak lazım.

Günlük Strateji: 93’10’un üzeri kırılmadığı sürece 91,90 hedefiyle 92,60’tan çok ölçülü miktarda açığa satmak üzere beklenebilir.

Günlük Beklenti: Aşağı

Haftalık Beklenti: Aşağı

Uzun Vade: Yatay

Saygılarımla

Okan Aybar

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.