Yarına 1 kala… - Haber 1Haber 1

Yarına 1 kala…

25 Ekim 2011 - 10:47

ABONE OL

Piyasalarda yılın geri kalanının nasıl geçeceği muhtemelen yarın belli olacak. Piyasalar AB’nin bankacılık ve PIIGS krizi konusundaki çözüm kararına kilitlenmişken, bir sürpriz de TCMB’den geldi. TCMB yarın 5 maddelik bir eylem planı açıklayacağını duyurdu. Plan muhtemelen ciddi ölçüde sorun teşkil etmeye başlayan cari açık ve enflasyon ile ilgili olacak. Piyasalarda TCMB’nin faiz artırımı ihtimali bile konuşulmaya başlansa da bizler şu aşamada TCMB’nin faiz silahını kullanmama ısrarının devam edeceğini düşünüyoruz.

Diğer taraftan planın açıklanma saatinin neden Çarşamba gününe AB kararı öncesine alındığını ise anlayabilmiş değiliz. TCMB’nin dış âlemden bağımsız bir politika yürütme niyetinde olduğunu düşünmüyoruz. Bu nedenle de yarın gelecekteki senaryolara karşı atılacak adımların yer aldığı bir strateji belgesi açıklanabilir düşüncesindeyiz. Dün bu konuda ciddi bir yanlış anlaşılmanın da olduğunu gözlemledik. Dün kurlarda yaşanan düşüşte TCMB’nin Çarşamba günü açıklayacağı planın etkisi olmuş olsa bile asıl etki yurtdışı kaynaklıydı. Gelişmekte olan ülkelerin birçoğunda para birimleri TL gibi önemli ölçüde değer kazandı. Bizler kurlar konusunda hala orta ve uzun vadede belirleyici unsurun dış âlem olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle de piyasaların kaderinin yarın akşam AB’nin alacağı karara bağlı olacağını, TCMB’nin bunu sadece yavaşlatabileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle öncelikle TCMB’nin yarın yeni bir sürpriz yapmamasını ardından da AB’nin bu sefer sorunu çözme iradesi göstermesini umuyoruz.

Teknik olarak son günlerde bahsettiğimiz üçgen formasyonu dâhilindeki hareketler devam ediyor. Bugün ve yarın TCMB ve AB’den gelecek açıklamalar öncesi ve sonrasında volatilite çok yüksek seviyelere çıkabilir. Bu nedenle yatırımcıların yüksek volatilite de yönetebilecekleri ve stresine katlanabilecekleri kadar pozisyon bulundurmalarını öneriyoruz.

Üzeyir DOĞAN
Kapital Menkul Değerler A.Ş.

Türev Araçlar Birimi / Uzman

Tel: 0212 330 04 70

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.