Yatırımlarınız boşa gitmesin - Haber 1Haber 1

Yatırımlarınız boşa gitmesin

01 Eylül 2012 - 12:06

ABONE OL

Ar – Ge yatırımları sonucu alınan patent ve faydalı model tescil belgeleri değerlendirilemiyor. Zira elde edilen haklar kullandıkça geri dönüşüm sağlanıyor. Yatırımların kaynak olabilmesi için sistemin gerektirdiği gibi hareket etmek en önemli nokta.

Günümüzün en temel sorunlarından birisi yapılan çalışmaların ekonomik değere dönüştürülememesi. Kaynakların boş yere harcanması anlamına da gelen bu çalışmalarla firmalar ciddi zaman ve para kayıpları yaşıyor.

Bu nedenle firmalarda yapılan Ar – Ge çalışmalarını ve bunun sonucunda alınan patent ve faydalı model tescil belgelerini bu açıdan değerlendirmekte mutlak yarar var. Zira elde edilen hakları kullandıkça geri dönüşüm sağlanması ve kaynak olarak toplanması mümkün oluyor. Bunun olabilmesi için de bu konudaki çalışmaları bilerek yapmak ve sistemin gerektirdiği gibi hareket etmek en önemli nokta.

Ekonomik yarardan maksat firmanın pazar payını artırmada yarar sağlamak ve cirosal artışla birlikte kar artışını sağlamak. Bu konuya son derece duyarlı yabancı şirketlerin global büyüklüklerinin arkasında böyle bir gücün varlığı açıkça görülüyor. Günümüzde geldiğimiz noktada bir çırpıda sayabileceğimiz “marka”ların tamamının marka değeri klasik anlamdaki varlıklarını çoktan aştı. Kimsenin bulunmadığı pazarlarda bulunmak veya teknolojik yeniliğe sahip ürünleri satabilmek için bu ekonomik değere sahip olmalıyız.

Türkiye ihracatı artıyor ancak dış ticaret açığı aynı hızda azalmıyor. Bu kısır döngü farklılıklar içeren ürünleri daha fazla ihraç edilmesi ile kırılacak. Global pazarların kapısını aralamak için bu farklılıklara ihtiyacımız var. Ayrıca bunları başaran şirketlerin bizden çok daha üstün özelliklere sahip olmadığının bilinmesinde yarar var. Yalnızca sistemli hareket etmeleri ve devamlı olarak Ar – Ge çalışmalarını sürdürmeleri başarıyı getirmekte. Tabi ki elde ettikleri başarılı sonuçları da çok kısa sürede gerek ürünlerine yansıtarak gerekse lisans vererek ekonomik değere dönüştürme avantajına sahipler.

Ancak yerli sanayi işletmelerinin bu kültürü çok kısa zamanda öğrenmesi ve uygulama durumunda üretimin yanında sınaî haklardan gelecek faaliyet dışı gelirle büyümeyi hızlandırmış olacağız. Bu ekonomik değerin büyüme hızı çok yüksek olup bunu yurtdışındaki şirketlerde çok daha net gözlemlemek mümkün. Özellikle teknoloji odaklı çalışan şirketleri bu konuda daha ön planda olduğunu görüyoruz.

Gerek yurt içi gerekse yurt dışı pazarlar sert rekabet koşulları ile mücadele etmeyi gerektiriyor. Bu mücadelede sizi güçlü kılacak değerlere ihtiyacınız olacağı kesin, en etkili olanı da patent ve tasarım.

Kemal Yamankaradeniz

Destek Patent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

yamankaradeniz@turcomoney.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.