Yıl sonu pozisyon kapatmaları bitti - Haber 1Haber 1

Yıl sonu pozisyon kapatmaları bitti

30 Aralık 2010 - 9:37

ABONE OL

Dünkü seansta Avrupa’da yükselmeye devam ettiği görülen enflasyon, Avrupa Bölgesinin içinde bulunduğu ekonomik durumdan dolayı artan enflasyona karşılık olarak faizleri artıramayacağı düşünüldüğünden Euro satış baskısı altındaydı. Ancak Avrupa’dan bu ay başında konuşulan konuların bir çoğunun gündemde olmaması ve yıl sonu muhasebe kapatmalarına bağlı olarak ABD’ye para girişinin teknik olarak gerçekleşemeyeceğinden dolayı Dolar’da beklediğimiz gerileme görüldü. Bugün ABD’den açıklanacak istihdam ve konut satışları verileri önemli olabilir ancak yine de son iki ay içinde Dolar’ı yükselten faktörlerin kısa vadede fazla görülmeyecek olması paritenin 1,3310’a kadar yükselmeye devam etmesine neden olabilir. Ancak sonrasında yani yılın son gününde hafif düşüşler yine gecikmeyecektir çünkü Yuan da aynı zamanda bir miktar değer kazanma eğiliminde. Eğer Yuan değer kazanma eğilimini sürdürürse bu durum Dolar’ın düşüşünü yavaşlatır hatta yine yükselmesine neden olur. Dolayısıyla Euro / Dolar alımlarını birbirine ters bu güçlerin etkisini düşünerek ölçülü miktarda ve stoplu alın.

Günlük Strateji: 1,3150’nin altı geçilmediği sürece, 1,3310 hedefiyle 1,3180’den ölçülü miktarda alım yapmak üzere beklenilebilir.

Günlük Beklenti: Yukarı

Haftalık Beklenti: Yukarı

Uzun Vade: Aşağı
Sterlin Yükselişe Odaklandı

Daha önceki bir kaç raporda da belirttiğim gibi bugünlerde Sterlin’in yükselmesi için Dolar’ın gerilemesi gerekiyordu. Yani Sterlin kendi başına düşemeyeceğinden ancak göreceli olarak Dolar’ın gerilemesiyle düşebilir diyorduk ki dün aynen bu şekilde oldu. Dünyada hisse sendi piyasalarının yükselme yönündeki hareketi devamlılığını koruması da Sterlin’in güçlenmesine bir neden oluşturuyor. Bunun nedeni hisse senedi piyasalarındaki ısrarlı yükselişler faiz artırmaya Avrupa ve ABD’den daha yakın olan Sterlin cephesini güçlendirmesinden kaynaklanıyor. Bu durumda eğer dünyada likiditenin azalmış olduğu bugünlerde eğer yeni bir Dolar alım dalgasıyla beklenmedik bir hareket olmazsa, Sterlin / Dolar paritesi günü yükselerek kapatabilir. İki gün önce yükseldiği ancak yükselişi reddettiği seviye aralığı olan 1,5410-15510 aralığının üzerinde seyrediyor olması teknik olarak yükselişe işaret ediyor ancak bunu teyit etmek için 1,5550’nin kırılması lazım.

Günlük Strateji: 1,5410’un altı kırılmadığı sürece 1,5590 hedefiyle 1,5480’den çok ölçülü alım yapmak için beklenilebilir.

Günlük Beklenti: Yukarı

Haftalık Beklenti: Yukarı

Uzun Vade: Aşağı
Dolar / Yen’deki Düşüş Telafi Olur

Bir yandan Japonya’ya para girişinin dünkü seans öncesindeki seanslarda izlendiği için Yen değer kazanırken, şimdi de Dolar’ın dünyanın genelinde değer kaybediyor olması Yen’in de Dolar karşısında değer kazanmaya devam etmesine neden oluyor. Ancak bu düşüş süreci olması gerekenin çok üzerinde oldu ve bu nedenle şu an nereden dönüş olabileceğini kestirmek güç. İlk etapta yeni bir toparlanma olması için 80,50 beklenir gibi bir durum var ancak hisse senedi piyasalarındaki yükselişler ve Dolar faizlerinin Yen faizlerinden çok daha iyi performans göstermiş olması Dolar / Yen paritesinin toparlanacağını işaret ediyor. Bu nedenle dünkü ve önceki gün oluşan gerilemelerin yeniden telafi edileceğini düşünüyorum ve bu düzeltme 80,50 görülmeden gerçekleşebilir.

Günlük Strateji: 80,50’nin altı kırılmadığı sürece, 82,80 hedefiyle 80,80’den ölçülü miktarda alım yapmak üzere beklenilebilir.

Günlük Beklenti:Yukarı

Haftalık Beklenti: Yukarı

Uzun Vade: Yukarı

Altın Biraz Daha Yükselip Gerileyecek

Altın fiyatları yükselen mal ve hisse senedi fiyatlarıyla birlikte Dolar’ın düşüşünün de yardımıyla yükselme eğiliminde. Bu yükseliş süreci 1422’nin civarında durabilir. Bugün 1414 Dolar civarında işlem gören altının bu seviyeden satış baskısı altına girebilmesine neden olabilecek iki neden var. Birincisi 1422 Dolar civarında oluşacak bir gerileme omuz – baş – omuz formasyonu yapmak için iyi bir satış seviyesi olduğunu düşünen yatırımcılar 1422’den satış yapmaya başlarsa bunun getirdiği hareketle altın yine gerileyebilir. Diğer bir neden de faiz oranlarında son günlerde düşüşler görülse de enflasyon beklentilerinden dolayı düşüşlerin devamlılık kazanamaması ve hisse senedi piyasalarıyla ilgili olumlu beklentilerin risk iştahının artmasına neden oluyor. Yıl sonun bilançolarında altını eksik göstermek istemeyen fonların da yaptığı alımların bugün ve yarından sonra etkisini azaltacağını düşündüğümden 1422 civarından itibaren altında belirgin gerilemeler olabilir.

Günlük Strateji: 1427’nin üzeri kırılmadığı sürece, 1408 hedefiyle 1424’ten ölçülü miktarda açığa satmak üzere beklenilebilir.

Not: Yönetilmeksizin sadece alım yaparak yönetilen altın fonlarından uzak durun.

Günlük Beklenti: Yatay

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Aşağı
Petrol Ya Aşağı Ya Yatay Kalır

ABD’deki tatil mevsimi nedeniyle işlem hacminin çok az olduğu bu hafta içinde dünkü seansta da aynı durum kendisini gösterdi. Ancak yıl sonuna girerken bile olsa ABD’deki kış şartlarının sertliği ve petrol stoklarındaki gerilemeler ve son olarak da hisse senedi piyasalarındaki yükselişlerin devamlılık kazanmış olması petrolü yükseltiyor. Dünkü seansta bu duruma cevaben Dolar’ın gerilemiş olması da petrolü yükselten bir neden olsa da sürpriz bir şekilde bugün ABD’den açıklanacak olan petrol stok verileri eğer beklentilerin üzerinde açıklanırsa o zaman petrolde kar satışları gecikmez. Bunun dışındaki durumlarda dar alanda sıkışık seyre devam edecek gibi gözüküyor.

Günlük Strateji: 92,50’nin üzeri kırılmadığı sürece 90,70 hedefiyle 92,20’den açığa satmak için beklenilebilir.

Günlük Beklenti: Aşağı

Haftalık Beklenti: Yatay

Uzun Vade: Yatay

Saygılarımla

Okan Aybar

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.